New Frontier - Mercenary - Kapitola 6

Moderator: DJ Die

Post Reply
User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

New Frontier - Mercenary - Kapitola 6

Post by George Wills » Wed, 7. Feb 07, 12:29

Kapitola 5 - Nyeshta
Kapitola 7 - Omicron Lyrae

Kapitola 6 - Xenonský sektor

Tor odtrhl oči od zbraně mířící na jeho hrudník a pohlédl zpět do Creedova obličeje. "Co se to tu děje?" Zeptal se tak klidně, jak jen to dokázal.

"Uhni mi z cesty!" Creed dal Torovi příležitost ustoupit stranou. Kdyby to byl kdokoliv jiný, už by tam ležely dvě mrtvoly.

"Ne, dokud mi nevysvětlíš, proč ji chceš zabít." Trval na svém Tor.

"Jenom pomysli na to, že by ses pohnula, děvko, a začnu střílet." Prohlásil Creed. Tor očekával, že za svými zády uslyší nějaké prosebné kňourání, ale nic se neozvalo. Pouze cítil, jak se mu její pohled zapichuje do zad.

"Zradila a stálo to životy mnoha mých lidí." Uvedl svůj důvod Creed.

"To není fér!" Vyjekla za ním Nyeshta.

Tor zahlédl, jak zaškubaly svaly v Creedově tváři a v ten okamžik očekával to nejhorší.

"Creede, nech mě, ať to tomu chlapci vysvětlím, než začneš střílet." Ozval se hlubokým zvučným hlasem Serandamancketal.

Creed lehce přikývl, ale zbraní nepřestal mířit na Nyeshtu skrz Torův hrudník.

"Vezmu to zkrátka, protože Creed není známý zrovna pro svou nekonečnou trpělivost." Začal Serandamancketal. "Před několika Jazurami pracovala Nyeshta pro náš spolek. Někoho však potkala a hodně se s ním sblížila. Provinila se tím, že se před ním zmínila o některých našich aktivitách a ten muž to prozradil našim nepřátelům."

"Nevěděla jsem, že je to nastrčený špeh." Bránila se Nyeshta.

"Creed našel toho muže, ale Nyeshtě se nějak podařilo zmizet a od té doby je stále na útěku." Dokončil krátké vyprávění Serandamancketal.

"Mě to připadá, jen jako malé špatné rozhodnutí." Promluvil pomalu a opatrně Tor. "Trochu kruté zabít někoho za nevědomé pochybení. Právě jsem riskoval návštěvu pirátské stanice, abych ji vykoupil z otroctví a pustil na svobodu. Kdybych věděl, že ji chceš zabít, vysadil bych ji už někde dřív."

Creed se snažil zůstat klidný, "Tak si poslechni, co provedla dalšího, co se tě týká mnohem osobněji." Tor začal vypadat zmateně a zároveň se obával, co asi uslyší. "Pamatuješ si na tu malou nehodu s Tris?"

Tor přikývl a v hlavě si začal spojovat zdánlivě nesouvisející události. Creed zatím pokračoval, "Umístila to zařízení na loď tvé přítelkyně. Což v důsledku vedlo ke smrti tvých rodičů."

Tor zavřel oči. Tentokrát za sebou zaslechl kňouravý šepot. Ten hlas se mu v mysli vrátil. Viděl ji, jak nenápadně umisťuje malý předmět na trup Trisina plavidla. Tehdy měla tvář zahalenou kapucí. Schválně do ni jakoby nechtíc vrazil a ona mu vynadala tím hlasem. Všechno to bylo v tom hlase.

Ticho, které nastalo bylo téměř ohlušující. Všichni kolem sledovali, jak se zachová. Očekávali, že ustoupí na stranu, aby mohl Creed dokončit svou práci. Ale Tor pořád stál ve dveřích, mučený nerozhodností, jestli má pomstít své rodiče nebo se má pokusit zabránit Creedovi v zavraždění Nyeshty přímo na palubě jeho lodě. Nakonec opět otevřel oči a pronesl, "Jestli má někdo právo ji zabít, myslím si, že jsem to spíš já. Technicky vzato ji teď vlastním."

Creed pohlédl Torovi do tváře a věděl, že ten neustoupí. Všichni zadrželi dech, protože to vypadalo, že Creed se právě rozhodl.

"Takže ty ji vlastníš?" Zeptal se Creed vztekle, téměř šeptem.

Tor měl pocit, že se pod ním rozestupuje podlaha a že stojí na tom nejtenčím ze všech ostří. Uvědomil si, jak špatně zvolil svá předchozí slova. Creed ze všeho nejvíc na celém světě nenáviděl otrokáře, považoval je za ten nejhorší odpad. Za něco, co si otře z bot, potom co je rozdupe na prach. A Tor se právě za jednoho z nich sám prohlásil.

"Technicky vzato, ale koupil jsem ji jen proto, abych ji mohl pustit na svobodu. Takže za ni nesu zodpovědnost a jsem teď její opatrovník." Odpověděl rychle Tor a ještě potichu dodal. "Když bych teď ustoupil, nebudu ti nic dlužit, závazek by byl splacen."

Creed nad tím okamžik uvažoval, potom pomalu spustil zbraň a zdálo se, že si všichni oddechli. Creed najednou Tora prudce udeřil na solar. Tor se přelomil v pase a marně lapal po dechu. Creedova pěst však pokračovala vzhůru přímo na Torovu čelist, čímž ho opět částečně narovnal. Torův let vzhůru se však zastavil o Creedovu zbraň, kterou teď opíral o jeho rameno a mířil tak přímo na Nyeshtu. Tor očekával zabzučení a cvaknutí mechaniky. Očima zalitýma slzami se podíval přímo do tvrdých a studených očí Creeda. Jejich tváře byly jen pár centimetrů od sebe.

Creed velmi potichu pronesl, "Velmi statečné stát si za svým i za cenu svého života. Teď mi dlužíš dvojnásob. Nechám ji žít, prozatím!" Narovnal se a strčil Tora zpět do lodě.

"Nyeshto, ty teď pracuješ pro Tora. Jakmile ho však opustíš, zabiju tě." V jeho očích a hlase stále hořela nenávist, jinak už však byl klidný. Otočil se a odešel.

Dveře zastoupil svou mohutnou postavou Serandamancketal, aby se ujistil, že Nyeshtu nenapadne něco hloupého, zatímco Creed odcházel. Byla však očividně skleslá a ráda, že se může posadit do jednoho z křesel v kabině. Velký Paranid se uklidnil a laskavě poplácal Tora po rameni.

"Dýchej klidně příteli. Všechno je jednou poprvé a dnes jsem poprvé viděl Creeda, že někoho nechal naživu." Poznamenal Serandamancketal a významně se přitom podíval na Nyeshtu. "Neslyšel jsem všechno, co jste si říkali, ale muselo to být dobré, když jsi stále naživu."

"Jsem rád, že tě vidím Nyeshto. Korec mě průběžně informoval, jak se ti daří." Serandamancketal se konečně mohl v klidu pozdravit s Nyeshtou.

"Korec? Už jsem ho nějakou dobu neviděla. Pro koho teď vlastně pracuje?" Pokusila se Nyeshta konverzací zmírnit napětí z právě prožité situace.

"Creed mu sehnal zaměstnání u tohoto mladíka. V bezpečí a klidu centrálních sektorů." Serandamancketal se vrátil k Torovi. "Nějak se ti podařilo projít přes Creeda. Takže další člověk, na kterého by sis měl dát pozor je pan Belign. Určitě by se mu líbila dlouhá soukromá konverzace s touto mladou dívkou. Nepochybně by našel mnoho různých témat, mimo jiné i krádež jistých plánů X-perimentálního raketoplánu." Velký Paranid se zasmál a opustil loď.

Tor se tvrdě zahleděl na Nyeshtu, ta však jen pokrčila rameny a řekla, "No co?"

Nevěřícně zakroutil hlavou a zapochyboval, jestli neudělal obrovskou chybu. Masíroval si břicho, které ho stále ještě bolelo od Creedova úderu a promluvil, "Sweety, přidej tuto slečnu na výplatní listinu jako pilota a pro jistotu ji tam zapiš pod nějakou přezdívkou." Opatrně se postavil a oslovil Nyeshtu, "Tak jdeme, ukážeš mi svou loď." Z Torova ostrého tónu hlasu bylo zřejmé, že ho její účast na Trisině únosu zasáhla víc, než si připouštěl. Lehce by se mohlo stát, že to malé semínko vyklíčí a vyroste v opravdovou nenávist.

Zašel do kokpitu a z ovládacího panelu odpojil technický zápisník. Nyeshta potichu trpělivě čekala, protože si nejspíš uvědomila, že teď bude lepší zbytečně nemluvit. Pro tentokrát zůstala naživu a poprvé za několik Jazur byla před Creedem v bezpečí. Ale tato situace se mohla kdykoliv obrátit, tak musela být opatrná, aby neudělala nějaký špatný krok.

Tor na ni nepromluvil ani když vystoupili z lodi a chvíli čekali až se zavřou i venkovní dveře, aby měli jistotu, že je dobře zabezpečená. Potom odkráčel rychleji, než obvykle a Nyeshta ho následovala.

Když dorazili k žoldácké lodi, všiml si, že Creed kolem ní nechal rozestavit ozbrojené stráže, aby zamezil přístup zvědavým Teladským technikům. Tora a Nyeshtu však nechali projít. Důležitě se podíval na Nyeshtu a ona nevyslovený pokyn pochopila a otevřela venkovní vzduchotěsné dveře ruční ovládací pákou. Stejně otevřela i ty vnitřní.

Tor vešel dovnitř a očekával nejnovější výkřiky technického umění. V šeru světla procházejícího proskleným kokpitem však viděl jenom sbírku všelijakých zařízení z nejrůznějších jiných lodí.

"Sweety, udělej sken interiéru a řekni mi jen to nejhorší." Zadal úkol technickému zápisníku.

"Skenuji." Ozvala se Sweety.

"Můžu ti říct, kde jsou největší problémy." Nabídla se Nyeshta.

Ignoroval ji a podíval se na zápisník. Byl na něm zobrazen seznam problémových a poškozených komponent. "Loď potřebuje silnější energetické rozvody, krystalové brány a regulátory." Začala Sweety, "A to jenom, aby šla opět zapnout. Současné díly jsou vhodné tak pro Bayamona nebo Orinoco staré generace, ale ne pro toto plavidlo."

Aniž by se Tor podíval na Nyeshtu, pronesl znechuceným hlasem, "Asi jsi v poslední době často pracovala pro piráty, že?"

"Když jsi na útěku, tak si nemůžeš moc vybírat." Hájila se Nyeshta, ale nedovolila si zvýšit hlas.

"Jak to tak sleduji, tak z vás dvou asi brzo budou dobří přátelé." Prohodila sarkasticky Sweety. "Jelikož Nyeshta tuto loď postavila, tak má zároveň tu nejlepší kvalifikaci na její opravu. Takže by pomohlo, kdybys ji nadále neurážel."

"Ptal jsem se snad na tvůj názor, Sweety?" Vyštěkl Tor.

"Pokud se chceš hádat, bude lepší, když odejdeš a necháš nás to tady v klidu řešit." Odpověděla mu stejně hrubě Sweety.

Tor otevřel pusu a chtěl něco odpovědět, ale zase ji zavřel. Vlastně měla pravdu. Všechno tady na něho padá. Po kolizi s Creedem byl stále ještě v šoku. Měl teď čas se nad tím zamyslet a to ho ještě víc rozčilovalo.

Nyeshta ho sledovala, jak opatrně položil technický zápisník na podlahu a odkráčel, aby si našel nějaké vhodné místo na zklidnění. Zvedla zápisník a řekla, "Děkuji."

"Máme toho hodně na práci. Spojím se s místním skladem a zajistím doručení náhradních dílů." Prohlásila Sweety.



Tor do sebe vyklopil třetí pivo a praštil sklenicí o stůl. Neuklidnil se, ale začínal být slušně opilý a bublala v něm zuřivost. Ke stolu přistoupil Serandamancketal a přikázal, "Do pozoru, Tore!"

"Vystřel odsud." Odpověděl mu Tor se ztěžklým jazykem.

"Za několik hodin odlétáme a pravděpodobně budeme bojovat s Xenonskými stíhači. Takže ti prostě nemůžu dovolit, aby ses takhle ožíral!" Řekl Serandamancketal a jednou rukou popadl překvapeného Tora za košili a zdvihl ho ze židle.

Druhou rukou ho chytil za obě ruce a když se trochu uklidnil, postavil ho na zem, "Vím, že jsi naštvaný a potřebuješ to ze sebe dostat. Takže jestli se na to cítíš, pusť se do mě."

"Co se to tady děje?" Přerušil je Creed.

"Chystá se tady běžná hospodská rvačka." Poznamenal s úsměvem Serandamancketal, který z Tora nespouštěl zrak.

"A už jsi to vyjasnil s ostrahou stanice?" Zeptal se klidně Creed.

"Ne, myslel jsem, že o tuto část by ses mohl postarat ty." Odpověděl Serandamancketal udělal klamný úskok doleva a žduchl do Tora.

"Hm, odhaduji, že v této rvačce hraje roli ožralce Tor." Odhadl situaci Creed. "V tom případě to bude poněkud nevyrovnané. Ale to v těchto situacích bývá běžné."

Tor našel pravou příčinu svého hněvu, který najednou přestal kontrolovat a s výkřikem zaútočil na Creeda. Creed ho téměř nechal udeřit. Tor však nebyl ani trénovaný, ani talentovaný rváč. Creed si ho lehce držel od těla a s přehledem vykrýval všechny jeho výpady. Po několika minutách přistál Tor tvrdě na podlaze. Jediný útok, který Creed podnikl bylo, že mu lehce podmetl nohy.

Tor rychle vstal a ačkoliv už na něm byly znatelné známky únavy, znova zaútočil. Shlukla se kolem nich skupinka pozorovatelů. Teladští strážci zajišťovali, aby se nikdo z nich nedostal příliš blízko.

"Má odvahu, to se musí nechat." Poznamenal jeden z davu.

"To ano, ale není to bojovník." Odpověděl další.

"To je pravda. Kredity bych na něho nevsadil." Souhlasil ten první.

"Ten druhý je ale dost dobrý. Nevíte, mimochodem, kdo to je?"

"Creed." Odpověděl Serandamancketal.

Davem to zamíchalo, jak se většina zvědavců pokoušela získat lepší výhled. Když Tor podruhé tvrdě přistál na podlaze, ozvalo se z tlačenice i několik povzdechů.

Tentokrát už Tor nevyskočil na nohy. Zůstal sedět a rychle oddechoval po tom náročném cvičení.

"Už se cítíš lépe?" Zeptal se pobaveně Creed.

Tor přikývl a ačkoliv pořád ještě vypadal naštvaně, většina agresivity už ho opustila.

Creed si nevšímal jeho zlého pohledu, usmál se a podal mu ruku.

Tor se ji chytil a Creed ho vytáhl na nohy. Potom klidně dodal, "A teď ještě malá rada. Serand má pravdu, už žádné pití. Vrať se na loď a odpočiň si."

Všichni sledovali, jak Tor odchází a Serandamancketal se tázavě podíval na Creeda, "Nechtěl bys mi vysvětlit pár věcí?"

Creed jenom povytáhl obočí.

"Už dvakrát se ti ten mladík postavil a pořád ještě je schopný sám chodit. Někdo by si mohl pomyslet, že měkneš." Poznamenal potichu Serandamancketal a rozhlížel se po klidnějším místě na rozhovor.

Creed se tvářil vážně, "Občas se vyplatí brát ohledy na obchod. Tor je Argonským presidentem považován za symbol nové prosperity. Představ si, jak by asi reagovali, kdybych ho zabil já, šéf žoldáckého spolku, kterého si najal na svou ochranu? A navíc kvůli ženské, která mi něco provedla před mnoha lety a kterou právě osvobodil od pirátů? Ani pan Belign by to nepřešel jako nějakou běžnou nehodu, i když se s Argonským presidentem nemá zrovna moc rád."

"To je pravda." Serandamancketal už začal chápat směr Creedova uvažování a pokračoval. "A pochybuji, že by Boroni, Paranidi nebo i méně citliví Teladi brali vážně náš spolek, kdybychom zabíjeli ty, kteří nám za naši práci platí."

Creed přikývl, "Přišli bychom o naše zakázky a nové bychom těžko sháněli. Nakonec bychom museli náš spolek rozpustit. Takhle to pro nás vyzní výhodně jako ukázka toho, že jsem schopný ustoupit od své msty a že spolek opravdu chrání své zaměstnavatele a jejich zaměstnance. Ale skutečným vítězem je tady Tor."

Serandamancketal se na Creeda podíval nechápavě.

Creed byl stále vážný a potichu pokračoval. "Jak už jsi zmínil, dvakrát se mi postavil a v druhém případě bojoval neozbrojen. A ne jenom, že to přežil, ale byl dokonce schopný odejít po svých. Jak víš, takové zprávy se šíří rychle a přirozeně se cestou zkrášlují. V rukách Teladi získají zajisté naprosto nový vzhled ještě než opustí tuto stanici. A v té nové verzi to nepochybně budu já, kdo tu rvačku prohrál."

"A to povzbudí odvahu lovců odměn." Poznamenal Serandamancketal a zamračil se.

V Creedových očích se zablesklo a najednou byl zase zpět ve svém světě. Na jeho tváři se objevil lehký úsměv, "Jen ať se ukáží a já jim předvedu, jak vypadá tvář smrti."



Cestou k Elitáři se Tor na okamžik zastavil u žoldáckého plavidla. Kolem bylo několik beden od náhradních dílů. Roboti údržby, přichycení u různých servisních otvorů na trupu lodi, protahovali nové kabely rozvodu energie. Cítil, že stále ještě není dostatečně klidný, aby mohl vejít dovnitř a nevyvolal při tom další hádku a tak raději pokračoval dál.

Víc jak Stazuru, ležel na lehátku v kabině Elitáře, když se v komunikaci ozval Creedův hlas. "Upozornění pro všechny piloty! Skupiny lodí dvě, tři a čtyři, máte patnáct Mizur do odletu. Skupiny jedna a pět opustí stanici za devatenáct Mizur. Shromáždíme se u brány do Xenonské oblasti vesmíru. Průzkumníci odstartují ihned, jakmile budou připraveni."

Tor se posadil rozhodnutý, že zajde pro Sweety.

Když dorazil k žoldácké lodi, všiml si, že je kolem ještě víc beden a kontejnerů než před tím. Přemýšlel, co asi uvidí uvnitř. Vstoupil a našel obraz zkázy. Většina kabiny plavidla byla vykuchaná. Nyeshta ležela na zádech v kokpitu a zespodu se prohrabovala v konzole ovládání, ze které trčelo množství kabelů, drátů a trubek.

Torovi chvíli trvalo, než se uklidnil a potom ohlásil svůj příchod, "Tohle asi není nejlepší okamžik na návštěvu, že?"

"Už jsme skoro hotoví." Odpověděla rychle Nyeshta. Tentokrát byla mnohem lépe naladěná. Tor si pomyslel, že by neměla mít žádný důvod k radosti.

Pozorněji se rozhlédl kolem a hledal technický zápisník. Zahlédl, že Sweety je připojená ke konzole pilota.

"Tak co, Sweety?" Zeptala se Nyeshta hlasitě a dala ruce pryč od drátů konzoly, které před okamžikem propojovala.

"Pomocná světla jsou funkční." Oznámila Sweety.

Robot údržby začal vracet na místo panely podlahy a zajišťovat je. Druhý robot se objevil s rozptylovačem vzduchu a rychle ho zapojil.

"Takže si myslíte, že to do odletu bude fungovat?" Zeptal se opatrně Tor a snažil se nedávat do toho žádné emoce.

"Motory plavidla jsou v provozu. Zbraně a štíty taky." Odpověděla Sweety.

Aspoň že tak, pomyslel si Tor. Nemusí vypadat skvěle, hlavně když bude schopná letět. "A jaké má zbraně?"

"Nahoře a dole ve věžích je částicové dělo alfa a vpředu může být pár vysokoenergetických plazmometů beta. Bohužel jsou tady k sehnání pouze částicová děla alfa. Štíty tvoří tři dvaceti pěti megawattové jednotky." Oznámila hrdě Nyeshta. "Zkoušela jsem i čtyři jednotky, ale to bychom přišli o téměř celý nákladový prostor."

Tohle Tora natolik ohromilo, že na chvíli zapomněl na všechny nepříjemnosti, které ho momentálně trápily. "A rychlost?"

"Není tak rychlá, jako originál, ale měla by dosáhnout dvě stě sedmdesát pět metrů za sekundu." Nyeshta poplácala bok trupu plavidla. Nemohla si nevšimnout Torova výrazu, ale prostě to ignorovala. Cítila se dobře. S pomocí Sweety a Torových kreditů se přiblížila k původně navrženým hodnotám projektu.

Tor okamžik přemýšlel a pak se zeptal s pochybností v hlase, "A jak myslíte, že bude spolehlivá?"

Tohle už Nyeshta nevydržela a chystala se k zásadnějšímu projevu. Sweety ji však předešla s odpovědí, "Udělala jsem testovací simulaci se všemi novými díly a měla by běžet nejméně dvě stě hodin bez zásadních problémů. Některé komponenty pracují na plný výkon, což zkracuje jejich životnost. Už však hledáme náhrady s vyšším výkonem, některé z nich se používají do nových korvet."

Tora teď hlavně zajímalo, jestli bude Nyeshta schopná doletět s touto lodí až do nových sektorů, "Sweety, jsi tady ještě potřebná?"

"Ano. Musím dokončit diagnostiku a přeprogramovat počítače a palubní umělou inteligenci." Odpověděla Sweety.

Tor poněkud znejistěl a po chvilce řekl, "Tak dobře. Vyzvednu si tě při naší další zastávce, ať už to bude kdekoliv." A odešel.

Když už byl mimo doslech, řekla Nyeshta Sweety, "Myslím, že si mě po tom všem moc neoblíbil."

"Řekla bych, že je na tebe jen naštvaný." Poznamenala Sweety.

"No jo." Odpověděla nepřesvědčená Nyeshta. Strávila několik okamžiků mezi jednotlivými opravami přemýšlením o své současné situaci a byla si jistá tím, že nechce po zbytek života utíkat před Creedem. Ne potom, jakým způsobem zabil jejího tehdejšího milence. Stále ji to občas ještě děsilo ve snech a budila se s němým výkřikem na rtech. Naučila se, jak přežít a neustále zlepšovala své schopnosti pro případ, že by se někdy střetla s Creedem. Tentokrát ji však udrželo naživu něco jiného. Byla to dobrá vůle Tora, ze které teď už moc nezbylo. Pochopila, že Tor Creeda platí a to je důvod, proč je hned oba nezabil. Těžko by se dala provozovat žoldácká živnost, kdyby zabíjel své zaměstnavatele. Ale nemohla přijít na důvod, proč Creed neodhodil Tora stranou a nezastřelil ji.

Ozvala se Sweety, "Bylo by dobré, kdyby sis s Torem promluvila, až dorazíme do nových sektorů." Potom se Sweety opět vrátila k diagnostice a zadávání příkazů robotům údržby. Ti, podle jejího názoru, vůbec nepracovali na plný výkon. Připisovala to faktu, že je měli od Teladi pronajaté za hodinovou sazbu. Takže čím nižší efektivita, tím vyšší zisky. Potvrdilo se to, když jim přepsala několik brzdících podprogramů, které se vykonávaly po každé úspěšné akci. Přesto si byla jistá, že ji ještě některé utekly.

"Už by to mělo být brzo hotové." Poznamenala Nyeshta.

"Ano." Odpověděla krátce Sweety.

"Mám tě potom odnést Torovi?" Zeptala se Nyeshta.

"Ještě ne. Myslím, že potřebuje být chvíli sám." Odpověděla Sweety.

Nyeshta byla okamžik zmatená a potom se zeptala, "Ty nejsi jako ostatní normální umělé inteligence, že?"

"Ne." Odpověděla Sweety, ale nijak víc to neupřesnila.

Roboti údržby dokončili pokládání panelů podlahy a začali přinášet nové vnitřní vybavení. Mimo jiné i nové přepravní zařízení a podporu života pro nákladový prostor. Oba systémy sebrala Sweety z jednoho z Pegasů.



Nadešel čas k odletu. Tor udělal předletovou kontrolu a chtěl požádat Sweety, aby vyžádala povolení k odletu, ale zarazil se, když na místě kde obvykle bývá připojený jeho technický zápisník uviděl jen prázdný slot. Celé tělo ho začínalo bolet z toho, méně než úspěšného, zápasu s Creedem. Uvědomil si, že Creed ho z nějakého důvodu nechtěl zranit a vlastně mu za to byl vděčný. Na druhou stranu pochopil, že pro Creeda nebyl vůbec soupeřem a to ho štvalo.

Uvažoval, jestli měl Serandamancketal ten zápas s Creedem předem naplánovaný. Tor měl toho velkého Paranida docela rád, hlavně pro jeho přátelskou povahu. Ale skrývalo se v něm i něco jiného, co Tora zneklidňovalo. Nebyl si jistý, co to je, ale věděl, že by ho nikdy nechtěl vidět opravdu naštvaného.

"Počítači, vyžádej pro mě povolení k odletu!" Přikázal Tor.

Za pár okamžiků se ozvalo, "Povolení uděleno."

Přistávací svorky se uvolnily a nad lodí převzal kontrolu systém stanice, který je navedl do proudu dalších plavidel. Když opustil stanici, zobrazil si mapu sektoru. Ihned si všiml, že se oba Paranidi usadili do formace po jeho stranách. Překvapilo ho však, že v jeho skupině má místo i žoldácká loď. Ihned se cítil méně pohodlně. Creed se připojil ke skupině pět. Nějak podvědomě si Tor všiml, že v sektoru chybí Teladský bojový křižník, který dřív dohlížel na bezpečnost. Neušel mu ani proud Teladských stíhačů, mizejících v bráně do Osmnácti miliard.

Creed, jako by mu četl myšlenky, otevřel komunikační kanál a promluvil ke všem lodím, "Někteří z vás si už jistě všimli zvýšené aktivity v sektoru. Prozatím nemáme žádné informace o důvodu. Budu vás informovat ihned, jakmile se dovím něco víc. Tore jsi teď velitel skupiny jedna, tak vpřed."

Tor spustil posilovač výkonů motorů, vystřelil vpřed a opravil směr na bránu do Osmnácti miliard. Zbývající tři lodě se držely v těsné formaci. Několik kilometrů za nimi vedl Creed skupinu pět.

Okolo brány byl hustý provoz a Teladští stíhači vyžadovali přednostní průlet do dalšího sektoru. Tor přestal myslet na všechno, co se přihodilo v nedávné době a uvažoval o tom, do čeho se asi ženou.

Skočil do sektoru a ihned zamířil k místu setkání. Skupiny dvě, tři a čtyři už byly na místě. Trpělivě tam vyčkávaly i průzkumné lodě. Tor si všiml, že plavidla obrany sektoru hlídají oblast okolo brány vedoucí do Xenonského sektoru. Dokonce už začaly rozmísťovat laserové věže v obranném uspořádání.

Creedova Mamba proletěla kolem a Tor si přál, aby měl na palubě Sweety, která by ho mohla informovat, o čem se mluví v komunikaci sektoru. Zbytek skupiny pět zůstal za Torem. Za několik minut už byla celá letka pohromadě a průzkumníci najednou vyrazili vpřed.

"Lidi, teď mě dobře poslouchejte!" Začal Creed, "Vypadá to, že naše cesta přes další sektor se poněkud zkomplikovala. Někdo zaútočil na Xenonskou pozorovací stanici a asi ani nemusím říkat, kdo to byl. Bohužel právě v té době prolétal sektorem Teladský vlajkový nosič stíhačů Alalaneamous IV. Na pomoc mu poslali dva bojové křižníky M2. Xenoni zapojili do akce množství těžkých, středních i lehkých stíhačů, jakožto i nějaké větší lodě. Stíhači odlétající do toho sektoru se pokouší chránit vlajkovou loď a připravit ji ústupovou cestu ze sektoru. Ostatní Teladské lodě i s oběma bojovými křižníky na sebe mají upoutat útok Xenonů a zajistit tak bezpečný ústup nosiče stíhačů. Nikdo netuší, co všechno Xenoni ještě pošlou." Creed udělal krátkou pauzu, "Piloti, cesta okolo by byla velmi dlouhá a reakce Splitů méně než přátelské. Takže proletíme tímto sektorem a budeme se pokud možno vyhýbat bojovým situacím. Mohlo by se nám podařit proletět bez větších škrábanců. Bojová formace bude následující. Dva Elitáři se žoldáckou lodí vpředu, obklopeni Piraněmi. Skupinu uzavřou Prometheusy, Perseusy a já. Buďte opatrní, Xenoni mají těžké rakety odpovídající našim Hornetům. Jediná dokáže zničit kteroukoliv z našich lodí. Zformujte se a vyrážíme!"

Tor vedl skupinu, která se kolem něho seskupila a tak se rozletěl směrem k bráně. Když se blížil k aktivační zóně, cítil, jak začíná být nervózní.

Když se objevil v dalším sektoru, mihl se mu před nosem Jestřáb, který pronásledoval Xenonské N. Strhl řízení a aktivoval posilovač výkonu motorů. Mířil stranou od brány, protože věděl, že v příštích okamžicích se za ním objeví další plavidla. Průhledový displej byl zaplněn stíhači, přátelskými i těmi nepřátelskými.

Dva Teladští bojoví křižníci Fénix zaštiťovali svými trupy těžce poškozeného Kondora Alalaneamous IV. Kolem nich prolétali dva bojové křižníky Xenonů a když se míjeli s plavidly Teladi, osvětlili tmu střelami plazmy, kterou po sobě všichni navzájem pálili.

Sokolové se snažili držet dál útočící letky Xenonských L, které pálili těžké rakety na oba Fénixy. Netopýři zběsile pronásledovali letící rakety a pokoušeli se je sestřelit dřív, než narazí do svých cílů.

Xenonské M a Teladští Jestřábové byli v divoké bitvě také zapleteni. Plazma a záblesky explodujících raket ozařovaly prostor všude kolem.

"Směr brána, tady už nijak nepomůžeme. Pokuste se zbytečně nepřitahovat pozornost!" Přikázal Creed.

Nebylo to ovšem tak jednoduché, protože Xenoni je okamžitě považovali za útočící plavidla.

"Blíží se raketa!" Oznámil počítač a Tor ostře stočil loď a pokoušel se uhýbat rychlými změnami směru vždy, když se malá červená tečka blížila k jeho pozici.

Zatím se do jeho letky pustila skupinka šesti N a osmi M. Dvě N si vybrali za cíl Torovu loď. Podařilo se mu jim uhnout vývrtkou právě v okamžiku, kdy zahlédl plamen motorů rakety, kterou jen těsně minul.

Chvilku na to počítač oznámil, "Raketa se zničila." A ještě dodal, "Blíží se k nám dvě N."

Tor se zaměřil na to bližší a při průletu vypálit dlouhou dávku. Jeho loď se otřásala pod dopadající palbou, ale štíty držely.

"Štíty osmdesát pět procent." Oznámil počítač.

Tor otočil Elitáře a viděl první N, jak se chystá na další průlet. Vypálil několik lépe mířených ran a Xenonský stíhač zmizel. Elitář se opět otřásl, jak se druhému N podařilo správně zamířit několik střel. Tor ho už z dálky zaměřil, "A mám tě." Poznamenal a čekal, až se dostatečně přiblíží. Když proletěl, rychle se za ním otočil. Střelba z dvojce vysokoenergetických plazmometů alfa rozvibrovala loď. Plazma našla svůj cíl a Xenon explodoval. Tor se otočil zpět ke skupině a hledal další cíle. O ty už se však postaraly Piraně.

Žoldácká loď se postarala o dva Xenony, přičemž většinu práce udělaly věže.

"Rychle, pokračujte k bráně." Zavolal Creed, když dorazil poslední M.

Tor poopravil směr a prohlédl si stav stíhačů. Dvě Piraně měly poškozený trup a několik dalších mělo oslabené štíty, ale už se doplňovaly. Počet Xenonských plavidel se zmenšoval, ale i Teladi utržili značné ztráty. Jeden z Fénixů přišel o dva štítové moduly a několik dělových věží. Xenonské obří lodě byly podstatně méně poškozené a připravovaly se na další útok.

Teladský Kondor byl už pouhých osm kilometrů od brány, zatímco Torově letce chybělo ještě přes čtyřicet pět kilometrů.

Museli věřit, že se jim podaří uniknout dostatečně daleko, než je Xenoni začnou pronásledovat.

Něco neurčitého přilákalo jeho pozornost. Z jeho pohledu to vypadalo jako padající hvězda letící neskutečně vysokou rychlostí. Uvědomil si však, že padající hvězdy jsou pouze planetárním jevem. Jde o malé meteority, které hoří při průletu atmosférou.

"Počítači, spoj mě s Creedem!" Přikázal Tor.

"Ano?" Zeptal se naléhavě Creed.

"Všiml sis toho malého, rychle se pohybujícího světýlka vlevo před námi?" Zeptal se Tor.

Okamžik bylo ticho.

"Míří k bráně." Řekl Creed potichu. Tor v jeho hlase rozpoznal náznak nejistoty.

Blížící se objekt byl ještě několik tisíc kilometrů daleko, když se najednou změnil v ohnivou kouli, která se každým okamžikem zvětšovala. Tentokrát už si toho všimli všichni a v komunikaci nastal chaos, dokud Creed nevyhlásil ticho. Vyslal jednoho Pegase, aby se přiblížil o padesát kilometrů k objektu a podal hlášení.

"Blíží se k nám několik Xenonských N a L. Elitáři a žoldácká loď budou pokračovat ve stávajícím kurzu. Piraně ze skupin jedna, dvě a tři zůstanou s nimi. Ostatní plavidla, připojte se ke mě a zaútočíme!" Přikázal Creed.

Tor držel přímý kurs na bránu a uvědomoval si, že se ten objekt stále rychle přibližuje.

Za pár okamžiků mu rychlý pohled na mapu prozradil, že Teladský Kondor už opustil sektor a oba Fénixové se právě chystali projít branou. Ten první měl v trupu několik trhlin. Xenonské M2 pokračovaly v útoku na pár Teladských lodí.

"Senzory dlouhého dosahu objevily nové plavidlo." Oznámil počítač.

Tor byl tím sdělením docela překvapený, protože obvykle senzory dlouhého dosahu nic nového neobjevily, takže je málokdo skutečně sledoval.

"Jak daleko?" Zeptal se rychle.

"Pět set padesát kilometrů a blíží se rychlostí padesát kilometrů za sekundu. Ta rychlost se prudce snižuje." Odpověděl na dotaz počítač.

Nedaleko za ním bojoval Creed se skupinou stíhačů s Xenonskými N, které je pronásledovaly. U brány zatím skončila bitva velkých lodí a obě M2 Xenonů vyrazili za Torem a jeho letkou a citelně se přibližovaly.

"Počítači, spoj mě s Creedem." Tor ani nepočkal na ohlášení a pronesl, "Creede, máme společnost."

Žhnoucí objekt stále rychle rostl. Tor začal litovat, že Elitáři nejsou rychlejší. V té době se začaly objevovat obrysy mezigalaktického super nosiče lodí M0, který zabíral významnou část výhledu. Mohutné brzdící trysky úplně vyhasly a obrovské plavidlo se zastavilo. Tor nikdy neviděl něco tak obrovského. Byl to mohutný tmavý ovál, který i z dvaceti kilometrů zastínil celý výhled z kokpitu.

Z jeho stran se odpojilo osm výrazně menších lodí.

"Je tady šest nových Xenonských bojových křižníků a dva nosiče stíhačů, kříží náš kurs." Oznámil počítač hlasem, který Torovi připadal neskutečně klidný.

Pegasové i ostatní průzkumníci mířili plnou rychlostí pryč ze sektoru. Tor pochopil, že jediná cesta k úniku je teď přímo před nimi.

"Jak je ta věc veliká?" Zeptal se ohromeně.

"Podle skenu je přibližně osm kilometrů dlouhá, čtyři široká a dva vysoká." Odpověděl počítač a Tor si uvědomil, že takový obr nemůže projít žádnou branou.

"Objevilo se tři sta nových stíhačů, vypuštěných z mateřské lodě." Oznámil počítač.

"Zajímalo by mě, co dalšího má ještě na palubě." Zabručel pro sebe Tor a pokoušel se odhadnout čas, za který k nim dorazí rychlé Xenonské bojové křižníky. Bude to velmi těsné.

"Piraně ze skupin dvě, tři, čtyři a pět okamžitě k bráně a pokuste se ji chránit." Přikázal Creed.

I ostatní těžcí stíhači utekli z boje a letěli před smečkou Xenonských pronásledovatelů. Doháněli je však oba bojové křižníky. I rychlé M2 z mateřské lodě M0 ještě zvýšily rychlost a Tor pochopil, že přiletí pozdě.

"Všichni lehcí stíhači opusťte sektor. Proti těžkým Xenonským zbraním nebudete užiteční." Creed rychle změnil své rozhodnutí o opevnění se v oblasti brány, když měl teď pár okamžiků čas na promyšlení celé situace.

Když byl Tor necelých deset kilometrů od brány, dorazily k ní první M2 a natočily se k přilétajícím stíhačům.

Tor sledoval, jak se formace Piraň rozprskla a jednotlivé lodě, každá na vlastní pěst, prolétaly okolo trupů pomalu se otáčejících kolosů. Xenoni pálili všude kolem z automatizovaných věží. Tři Piraně v tom chaosu schytaly náhodný zásah a jejich štíty padly téměř k nule. Jedna z nich explodovala a pilot jen tak, tak stihl včas vyskočit.

Kolem se mihl malinký objekt a pilota sebral z proudu přilétající plazmy. Tor poznal, že to byl jeden z Pegasů, který riskoval vypaření při jediném zásahu. Rozhodl se, že toho pilota bude muset odměnit. Tedy pokud se z toho sám dostane živý.

Kousek za ním letěli ve formaci Prometheusy, Perseusy a Mamba i přes to, že jim blížící se křižníky téměř dýchaly na záda. Tor se snažil zůstat soustředěný. Věděl, že se nesmí otočit a jít jim na pomoc.

Dostal se na dostřel a vypálil na nejbližší křižník. Výstřely Elitářem zatřásly a místem, kde ještě před okamžikem byl, proletěl proud bílých střel. Tor lodí zarotoval tak, aby protivníkovi ukázal co nejužší profil a přilétající záplavě střel uhýbal úkroky na strany, nahoru a dolu. Ostatní lodě z jeho skupiny už taky opustily formaci a pokoušely se obletět blokádu brány.

Dorazila další velká Xenonská plavidla. Tor musel prudce přitáhnout ovládání k sobě, jak se jedna z lodí vsunula přímo do prostoru před jeho Elitářem. Řítila se na něho obrovská hradba a Tor tahal plnou silou za ovladač, aby se dostal z její bezprostřední blízkosti. Měl najednou divný pocit a téměř neudržel nutkání zvracet. Úplně cítil, jak jeho oběhový systém zalilo neskutečné množství adrenalinu. Myslel si, že každým okamžikem ucítí náraz a lámání kostí připomínající zvuky drceného trupu. Elitář minul křižník o pouhý metr, celý panel se rozblikal varovnými kontrolkami a v kabině se ozvala siréna.

Štíty neustále slábly a Tor zápasil s Elitářem, aby se uvolnil ze štítové matrice Xenonského plavidla, dřív než ty svoje úplně vyčerpá.

Po prudké otáčce opět zahlédl bránu. Creed a zbytek letky taky bojovali, aby se dostali k bráně, ale Xenoni jim odřízli cestu hustou palbou. Druhý Elitář a žoldácká loď dosáhli aktivačního bodu a zmizeli.

Tor poodletěl tři kilometry, aby doplnil štíty a pokusil se o další průlet. Jeden Prometheus schytal několik zásahů a přišel o jednu ze štítových jednotek, než se mu podařilo proletět bránou. Tor prudce změnil směr a opět namířil k bráně. Udělat to o pár okamžiků později, bylo by po něm.

Zanořil se pod první Xenonskou loď, stočil ostře doleva a protáhl se mezi dvěma nosiči stíhačů. Otočil se tak, aby jim ukázal co nejmenší profil a kličkoval mezi proudy plazmy z obou stran. Uhnul před třetím bílým proudem, který se objevil před jeho stíhačem. Ostrým pravým obloukem obletěl přední část posledního křižníku a spěchal přímo k bráně. Celou lodí otřáslo mohutné zabušení a ovladač najednou přestal poslouchat.

"Varování, štíty na čtyřiceti procentech." Oznámil klidně počítač.

Tor škubal s ovladačem a podařilo se mu s lodí alespoň rotovat a dělat úkroky na stranu. Kolem něho bylo najednou všude bílo od prolétajících střel, mířících přímo do brány.

Konec kapitoly
Last edited by George Wills on Tue, 17. Apr 07, 14:22, edited 10 times in total.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Wed, 7. Feb 07, 12:33

Pro ty, co jsou příliš napnutí, kolik sekund Tor přežije potom, co se postavil Creedovi, je tady začátek další kapitoly, který to vyjasňí. :wink:

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Wed, 7. Feb 07, 12:56

ale Nyeshtě s nějak podařilo utéct a od té doby je stále na útěku. - ale Nyeshtě "se" nějak podařilo "zmizet" a od té doby je stále na útěku. Aby tam nebylo 2x "útěk".
Uvědomil si, jak špatně zvolil svá přecházející slova. - "předcházející" nebo spíš "předchozí".

Díky za nový kus další kapitoly. Ted' můžu konečně klidně spát, když už vím jak to dopadlo s Nyeshtou a hlavně s Torem. :wink:

Lord D
Posts: 181
Joined: Fri, 24. Nov 06, 19:59
x3

Post by Lord D » Thu, 8. Feb 07, 10:30

Hezké počteníčko. ted už jen čekám kdy se ti dva dají dokupy a tím se to ještě víc zamotá :lol: To mezi Torem a Creedem jsem tak nějak čekal. Ti dva jsou už moc velcí přátelé na to, aby se navzájem postříleli.

jedna drobnost:
Creed se snažil zůstat klidný, "Tak si poslechni, co provedla dalšího, co se tě týká mnohem osobněji." Nadechl se a Tor začal vypadat zmateně a zároveň se obával, co asi uslyší. "Pamatuješ si na tu malou nehodu s Tris?" = Creed se snažil ... osobněji." Nadechl se. Tor začal vypadat zmateně a zároveň se obával, co asi uslyší. "Pamatuješ si na tu malou nehodu s Tris?" (to "a" mi tam moc nepasuje. přechází to z vypravění paranida na aktuální popis pocitů Tora takže bych to raději rozdělil na dvě věty)

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Mon, 12. Feb 07, 11:59

Další dokončená kapitola. Všimli jste si, že Mercenary má obdivuhodně vyvinutou schopnost nechávat své čtenáře v napnutém stavu? :D

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Mon, 12. Feb 07, 13:16

Potom odkráčel rychleji, jak obvykle a Nyeshta ho následovala. - Tady opravdu nevím, zní mi to trochu divně. Ale ani tato varinta: ", jak měl ve zvyku a Nyeshta ho ..." se mi úplně nezdá.
Sweety, udělej sken interiéru a řekni mu jen to nejhorší. - "řekni mi ... "
Poznamenal s úsměvem Serandamancketal, který s Tora nespouštěl zrak. - " z Tora..."
šéf žoldáckého spolku, který si pronajal na svou ochranu? - ", kterého si"
"To je pravda." Serandamancketal už začal chápat směr Creedova uvažování. "A pochybuji, že by Boroni, Paranidi nebo i méně citliví Teladi brali vážně náš spolek, kdybychom zabíjely ty, kteří nám za naši práci platí."
Creed přikývl, "Přišli bychom o naše zakázky a nové bychom těžko sháněli. - Tady je to krapet matoucí, ale předpokládám, že tu větu předtím říkal celou Seran?
Tor okamžik přemýšlel a pak se zeptal s pochybnosti v hlase, - "s pochybnost(í).."
Ne potom, jakým způsoben zabil jejího tehdejšího milence. - "způsobem"
Potom se Sweety opět vrátila se k diagnostice - to 2. "se" je navíc.
ale zarazil se, když na místě kde obvykle bývá připojený její technický zápisník uviděl jen prázdný slot. - i když v tom zápisníku je vložená Sweety tak bych tam dal "jeho".
mizejících v bráně do Osmnácti miliard. - já měl za to, že Eighteen Billion je Osmnáct bilionů :?:
Strhl řízené a aktivoval posilovač výkonu motorů. - "řízení"
dva bojoví křižníci Xenonů - bojové křižníky..
Podařilo se mu uhnout jim vývrtkou právě v okamžiku - mu jim uhnout...
že padající hvězdy jsou pouze planetárním jev. - jevem.
v útoku na pár Teladských lidí. - lodí.
Jak daleko?" Rychle se zeptal. - Zeptal se rychle.
že jediná cesta k uniku je - "úniku".
Zbytek posléze :wink:

Lord D
Posts: 181
Joined: Fri, 24. Nov 06, 19:59
x3

Post by Lord D » Mon, 12. Feb 07, 15:00

Tor na ni nepromluvil ani když vystoupili z lodi a … zabezpečená. Potom odkráčel rychleji, jak obvykle a Nyeshta ho následovala. = Tor na ni nepromluvil … zabezpečená. Potom odkráčel rychleji, jako obvykle a Nyeshta ho následovala. nebo „Potom jako obvykle rychle odkráčel a Nyeshta ho následovala.“

"To je pravda." Serandamancketal už začal … spolek, kdybychom
zabíjely
ty, kteří nám za naši práci platí." = "To je pravda." Serandamancketal … spolek, kdybychom zabíjeli ty, kteří nám za naši práci platí."

Něco přilákalo jeho pozornost. Z jeho pohledu to vypadalo jako … hvězdy jsou pouze
planetárním jev
. Jde o malé meteority, které hoří při průletu atmosférou. = Něco přilákalo jeho pozornost. Z jeho pohledu to vypadalo jako … hvězdy jsou pouze
planetárním jevem / planetární jev
. Jde o malé meteority, které hoří při průletu atmosférou.

Za pár okamžiků mu rychlý pohled na mapu prozradil, že … několik trhlin. Xenonské M2 pokračovaly v útoku na pár Teladských lidí. = Za pár okamžiků mu rychlý pohled na mapu prozradil, že … několik trhlin. Xenonské M2 pokračovaly v útoku na pár Teladských lodí.

PS: sice nás nápíná ale vzhledem k tomu že má příběh ještě spoustu kapitol tak to Tor na 100% přežije. uznejte že číst si řekněme 20 následujících kapitol kde je Tor v komatu by byla děsná nuda :lol:

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Mon, 12. Feb 07, 23:18

k nim dorazí rychlí Xenonští bojoví křižníci. - "rychlé Xenonské bojové křižníky" tak jak to je mi to zní opravdu divně.
Doháněli je však oba bojoví křižníci. - ono je to tak asi dobře, jen mi to prostě nezní. Nevím proč, ale pořád tam chci cpát "bojové křižníky".
I rychlé M2 z mateřské lodě ještě zvýšily - tady to zní jako by ty M2 vyletěly z mateřské lodě (M1?). Asi to nebude M1,že? Pač M1 a M2 jsou stejně veliké. Jen teda nevím co si mám představit pod pojmem mateřská lod'??
Dorazily další velké Xenonské plavidla. - "Dorazila další velká Xenonská plavidla."
Uhnul před třetím bílým proudem, který narost před jeho stíhačem. - ", který se objevil před ..."

Tak jsem se tím konečně prokousal. Safra ta Čeština je, ale šílenej jazyk.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 13. Feb 07, 08:07

Moonman wrote:Doháněli je však oba bojoví křižníci. - ono je to tak asi dobře, jen mi to prostě nezní. Nevím proč, ale pořád tam chci cpát "bojové křižníky".
Mě už tihle bojoví křižníci doháněli taky, ale k šílenství ... když jsem to překládal.
Moonman wrote:I rychlé M2 z mateřské lodě ještě zvýšily - tady to zní jako by ty M2 vyletěly z mateřské lodě (M1?). Asi to nebude M1,že? Pač M1 a M2 jsou stejně veliké. Jen teda nevím co si mám představit pod pojmem mateřská lod'??
No vyskytla se tam taková veliká potvora, co na sobě měla připláclých 8 kapitálních lodí M2 a M1 ... takže i to je mateřská loď, když nese svoje loďky a navíc potom vypustila 300 fighterů ... asi bys něco takového nechtěl potkat v pomalé M3 jako je Nova ... Snad lehce přetuhěná M3+ by dávala nějakou šanci na přežití ...

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Tue, 13. Feb 07, 08:57

S tou mateřskou lodí to teda beru. Mám totiž tendenci vycházet z X3 a tam sem se s takovou lodí nesetkal.
Kolem nich prolétali dva bojovíé křižníky Xenonů - tady si to koukám opravil,ale - "bojové" a možná "prolétaly" ty křižníky. Tohle je fakt děs. Ještě chvíli se do toho budu zamotávat a už se z teho nevymocu.
Snad je zbytek v pořádku. Na toto sem narazil náhodou.
Jinak jak je to tedy s překladem "Eighteen Billion". Má English nic moc, takže by mě to zajímalo. Já mám za to,že "Billion" je v Češtině "Bilión".

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 13. Feb 07, 09:33

Moonman wrote:Jinak jak je to tedy s překladem "Eighteen Billion". Má English nic moc, takže by mě to zajímalo. Já mám za to,že "Billion" je v Češtině "Bilión".
billion (english GB) = bilion (česky)
billion (english US) = miliarda (česky)
Odpověď není jednoduchá a už vůbec není jednoznačná.
V britské angličtině je Billion náš bilion, kdežto v americké angličtině je Bilion naše miliarda ... kde a jak vznikla tato inflace se dá jen těžko určit ...

...
Duke's Vision - Vévodova vize
Eighteen Billion - Osmnáct miliard
Elena's Fortune - Elenino blaho
...
a já vycházím z materiálů, kde jsou sektory přeloženy takto ... nemám vlastní české X2 nebo X3 ... takže je to pro mě jediný zdroj překládaných názvů

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Tue, 13. Feb 07, 12:47

Díky za vysvětlení daného problému :wink:

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Wed, 21. Feb 07, 11:57

No a dneska do třetice všeho zlého, nebo dobrého :gruebel: ještě korekce k šesté kapitolce, dokud mám čas :roll:

Tor se podíval ze zbraně mířící na jeho hrudník zpět do Creedova obličeje. - a protože jsem dneska opravdu v ráži, tak co si nerýpnout hned do první věty. Nejde o nic velkého, snad by se to dalo nazvat i stylem, tudíž určitě né chybou, ale já už jsem prostě taková huba nevymáchaná, takže první větu bych si dovolil upravit takto:
Tor odtrhl oči od zbraně mířící na jeho hrudník a pohlédl zpět do Creedova obličeje.

Creed velmi potichu promluvil, "Velmi statečné stát si za svými principy i za cenu svého života. Teď mi dlužíš dvojnásob. Nechám ji žít, prozatím!" - tady bych opět asi použil trošku jiné slova, aby Creed nemluvil dle mého soudu tak kostrbatě. Co třeba:
Creed velmi potichu promluvil, "Velmi statečné stát si za svým i za cenu vlastního života. Teď mi dlužíš dvojnásob. Nechám ji žít, prozatím!"

"V tom případě to bude poněkud nevyrovnané. Ale to v těchto případech bývá běžné."
"V tom případě to bude poněkud nevyrovnané. Ale to v těchto situacích bývá běžné."

Tora teď hlavně zajímalo, aby byla Nyeshta schopná doletět s touto lodí až do nových sektorů, "Sweety, jsi tady ještě potřebná?" - tady bych možná spíš použil formulaci:
Tora teď hlavně zajímalo, jestli bude Nyeshta schopná doletět s touto lodí až do nových sektorů, "Sweety, jsi tady ještě potřebná?"

Tor vedl skupinu, která se kolem něho seskupila a tak se rozjel proti bráně. - opět až podle mě zavádějící výraz, evokující podobnost s auty, ale nějak mi to tam nepasuje, takže co takhle:
Tor vedl skupinu, která se kolem něho seskupila a tak se rozletěl směrem k bráně.

Sokolové se snažili držet dál útočící letky Xenonských L, které páLinkList těžké rakety na oba Fénixy. - ať tam není ten zatracený "LinkList" tak co třeba:
Sokolové se snažili držet dál útočící letky Xenonských L, které odpalovali těžké rakety na oba Fénixy.

Netopýři zběsile pronásledovali odpálené rakety a pokoušeli se je sestřelit dřív, než narazí do svých cílů. - pokud bys ovšem ppoužil předešlou úpravu, pak v této následující větě by to chtělo taky změnit, třeba na:
Netopýři zběsile pronásledovali letící rakety a pokoušeli se je sestřelit dřív, než narazí do svých cílů.

Něco přilákalo jeho pozornost. - tady bych možná jen přišoupnul:
Něco neurčitého přilákalo jeho pozornost.

Vyslal jednoho Pegase, aby se přiblížil o padesát kilometrů k objektu a podal hlášení. - zase bych asi jenom doplnil:
Vyslal jednoho Pegase, aby se přiblížil o padesát kilometrů blíže k objektu a podal hlášení.

Dorazila
další velké Xenonské plavidla. - tak tady buď :
Dorazilo další velké Xenonské plavidlo. - nebo:
Dorazila další velká Xenonská plavidla.

Tor musel prudce přitáhnout ovládání k sobě, jak se jedna z lodí zabořila přímo do prostoru před jeho Elitářem. - zase zajímavé slůvko, ale sem se moc podle mne nehodí, co třeba:
Tor musel prudce přitáhnout ovládání k sobě, jak se jedna z lodí objevila přímo v prostoru před jeho Elitářem.

Udělat to o pár okamžiků později a bylo by po něm. - tady bych asi vypustil "a", přijde mi tam zbytečné:
Udělat to o pár okamžiků později, bylo by po něm.

A tak to je ode mě k této kapitolce a vůbec dneska všechno, už z toho stejně pomalu blbnu, tři tak dlouhé kapitolky za jeden den, to nebyl dobrý nápad :roll: :D
No a jako vždy na závěr ještě pochvala, skvělý překlad, super počtení!!! :D :thumb_up: :wink:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Wed, 21. Feb 07, 13:27

Torgen wrote:Sokolové se snažili držet dál útočící letky Xenonských L, které páLinkList těžké rakety na oba Fénixy. - ať tam není ten zatracený "LinkList" tak co třeba:
Sokolové se snažili držet dál útočící letky Xenonských L, které odpalovali těžké rakety na oba Fénixy.
Slibuji, že v .pdf verzi žádné LinkList nebude. Ale nechtěl bych ochuzovat český jazyk o tak krásné výrazy, končící na -l i l i jen proto, že si nějaký programátor enginu tohoto fora neověřil, že takováto shoda písmen existuje v některém z jazyků zde užívaných ...

Tři kapitoly zmáknout na jeden zátah ... to je teda extra výkon ... měl by sis na pár hodin lehnout nebo si alespoň dát nějaký chytrý nápoj typu semtex, či redbull. :wink:

Post Reply

Return to “Česky / Czech X-Forum”