New Frontier - Mercenary - Kapitola 7

Moderator: DJ Die

Post Reply
User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

New Frontier - Mercenary - Kapitola 7

Post by George Wills » Mon, 19. Feb 07, 13:52

Kapitola 6 - Xenonský sektor
Kapitola 8 – Splitové

Kapitola 7 - Omicron Lyrae

Brána si blížila, zatímco Tor rotoval s lodí a pokoušel se vyhýbat nekončící záplavě přilétající plazmy. Elitář se opět zatřásl a lehce odskočil ze svého kurzu.

"Nebezpečí! Štíty na dvaceti procentech." Oznámil počítač.

Tor visel pohledem na bráně a přál si, aby loď vydržela pohromadě posledních pár metrů. Z konzoly po levé straně se zajiskřilo a celý kokpit se červeně rozblikal.

"Štíty na pěti procentech! Dvě štítové jednotky jsou mimo provoz."

Tor se natáhl po tlačítku nouzového katapultu pilota. Uvažoval, jestli má nějakou šanci bez plavidla. Trysky jeho skafandru by snad mohly zvládnout několik posledních metrů k aktivační zóně brány.

V okamžiku, kdy už odklápěl bezpečnostní krytku tlačítka ozvalo se, "Vstupujeme do sektoru Zelená šupina."

Pro Tora nebylo nic tak vítané, jako pohled na Teladské stanice před ním. Ohlédl se dozadu a uviděl kabinu plnou kouře, který mizel v několika prasklinách po stranách. Všiml si, že některé z panelů na podlaze a na stěnách byly odklopené menšími explozemi v různých okruzích rozvodu energie. I přes přilbu skafandru téměř cítil nakyslý zápach samohasících směsí.

Když se opět podíval dopředu, všiml si, že Teladi postavili před bránou obranou linii. Skupiny laserových věží mířily na bránu pro případ, že by některý z Xenonů vletěl do sektoru. Hned za linií čekaly jeho lodě.

Kontrolní panel Elitáře byl plný blikajících červených kontrolek. Tor se právě chystal vyžádat si hlášení o škodách, když počítač ohlásil, "Přichází zpráva."

"Na obraz." Přikázal Tor.

"Zobrazovací jednotka je poškozená. Spojení bude pouze zvukové." Odpověděl počítač.

"Tak dobře." Souhlasil Tor a obával se co dalšího je poškozené.

"Jsem rád, že jsi stále s námi, Tore." Začal Serandamancketal, "Tvá loď má značně poškozené hlavní trysky a uniká ti chladící kapalina z primárního motoru. Doporučuji ti, abys všechno ihned vypnul." Počítač na to zareagoval a plavidlo se zastavilo a rozsvítilo se nouzové osvětlení. Serandamancketal pokračoval, "Navíc tvoje loď ztrácí atmosféru a selhává poslední zbývající štítová jednotka. Připrav se opustit plavidlo, budeš transportován do žoldácké lodě."

Nemusel to říkat dvakrát. Všechny kontrolky už stejně pohasly a počítač vypnul veškeré nezbytné systémy a ponechal jen nouzové osvětlení. Lehčí objekty se shromažďovaly u mikro prasklinek, kterými usilovně unikala atmosféra.

"Varování, řízené vypuštění atmosféry za pět Sezur." Oznámil klidný hlas počítače.

Tor okamžik přemýšlel o důvodu, proč by se měla vypustit atmosféra, když to kolem něho zavířilo a zmizely veškeré zbytky kouře i ostatních okem neviditelných plynů. Menší předměty okolo mikro prasklin na stěnách se svezly k zemi. Tor si sesbíral pár osobních věcí a naházel je do kufříku.

"Dobrá. Počítači oznam jim, že jsem připravený k přenosu." Prohlásil Tor.

O okamžik později už byl v kabině žoldácké lodě a Sweety slavnostně pronesla, "Vítej na palubě, Tore."

"Děkuji Sweety." Rozhlížel se kolem sebe a byl okamžitě ohromený novým interiérem. Těžce se posadil na jedno z křesel a hlasitě si oddechl. Poslední okamžiky útěku ho totálně fyzicky vyčerpaly, i přestože jeho mysl stále ještě reagovala na nedávný mohutný příval adrenalinu. V daný okamžik ho nezajímalo nic jiného než to, že přežil.

"Zvládli to všichni?" Zeptal se, za chvíli.

"Všichni ne." Odpověděla pomalu Sweety.

"No jasně. Viděl jsem jak skončila ta Piraňa, ale pilot je v pořádku. Všiml jsem si, že ho vyzvedl jeden z Pegasů." Odpověděl na to Tor.

Nastalo napjaté ticho.

"Někdo další?" Zeptal se Tor váhavě.

"Pegas, o kterém jsi mluvil, nedorazil. Ztratili jsme dvě Piraně a žádný z Perseusů zatím neproletěl bránou." Oznámila Sweety.

"Zatraceně!" Ulevil si Tor, "To není dobré." V Torovi začaly opět vybuchovat jiskřičky hněvu. Zvýšil hlas, "Musím mluvit s Creedem. Co to byl za pitomý nápad letět tímto sektorem? Vždyť nás málem všechny zabil. Co si o sobě myslí?"

"Ani Mamba zatím neopustila Xenonský sektor." Poznamenala potichu Sweety.

Torovi spadla čelist a okamžik jen nechápavě hleděl, "Cože?"

"Mamba zatím neopustila Xenonský sektor." Zopakovala Sweety. "Přichází volání."

Tor se ohlédl a Nyeshta odpověděla, "Na obraz, Sweety!"

"Tady je Serandamancketal. Na zbytek lodí budeme čekat dalších pět Mizur. Potom je budeme považovat za zničené nebo že byly nuceny najít si jinou cestu ven. Máme několik plavidel nutně vyžadujících opravy. Takže se naše plánovaná zastávka v Omicron Lyrae protáhne na dobu nezbytnou pro jejich provedení. Nyní striktně vyžaduji ticho na komunikaci. Budu vás jednotlivě kontaktovat a probereme si poslední události."

Tor se opět cítil unavený. A nezlepšil to ani jeho krátký výbuch hněvu, který mu na pár okamžiků dodal novou energii. Byl zničený. Těžce se postavil na nohy a dovlekl se do křesla druhého pilota, které v kokpitu přibylo.

"Zobraz mapu sektoru!" Přikázal Tor.

Nyeshta se na něho škaredě podívala, ale raději nic neřekla. Na průhledovém displeji se ukázala mapa.

Tor si ji prohlížel. V detailu si zobrazil svého Elitáře a poškození, které utrpěl. V duchu děkoval jeho tvůrcům, že vyrobili tak odolné plavidlo. Trup byl posetý černými hlubokými šrámy. Na místech, kde byl vnější pancíř propálený, trčely rampouchy roztaveného a v chladu vesmíru opět zmrzlého kovu.

Čas se strašně vlekl a na senzorech se neobjevovalo nic nového. O dvě Mizury později vstoupil do sektoru první Perseus. Jednu štítovou jednotku měl mimo provoz a zbývající dvě byly značně vyčerpané, ale doplňovaly se.

O chvíli později vletěl i druhý. Nepoškozený, ale jeho štíty byly téměř na nule.

Uplynulo dalších několik Sezur a přiletěl poslední Perseus. Stejně jako Elitář byl nejvíce poškozený, protože kryl únik prvních dvou. Dva štíty byly zcela zničené a trhlinami v trupu unikala atmosféra. Tu vypustil téměř okamžitě, jakmile poodletěl od brány.

"Proč to udělal?" Zeptal se Tor. Ani neočekával odpověď. Chtěl pouze přerušit to hrozné ticho.

Sweety odpověděla, "Aby vyrovnal tlak uvnitř plavidla s tlakem v okolním vesmíru. Kdyby to neudělal, tlak uvnitř lodě by praskliny neustále zvětšoval, až by ji nakonec úplně roztrhal."

"Aha!" Odpověděl Tor. Uvnitř doufal, že se Creed každou chvilku ukáže. Avšak poškození, které schytal poslední Perseus ho nenechalo na pochybách, že Mamba by byla zničena mnohem dřív, než by se přiblížila k aktivačnímu bodu brány. Naproti tomu Pegas měl značnou rychlostní převahu v případě, že ho ovládal dostatečně zručný pilot. Takže Tor očekával, že se co nevidět ukáže Pegas řízený Creedem, který se rozhodl obětovat Mambu.

Čas plynul a brána zůstávala neaktivní. Pět Mizur uplynulo a pořád žádné nové zprávy.

"Přichází zpráva." Oznámila Sweety. Displej okamžitě ožil.

Byl to Serandamancketal. "Průzkumníci zkontrolujte cestu k loděnici v Omicron Lyrae. Skupina jedna vpřed. Ostatní je následujte v pěti kilometrových odstupech. Berte v úvahu, že některé z lodí jsou poškozené a letí na záložní zdroj. Bude to pomalá cesta, takže udržujte rychlost těch nejpomalejších a nezapomeňte bedlivě sledovat své okolí."

Komunikační kanál se uzavřel. Tor, aby se nemusel bavit s Nyeshtou, předstíral, že má hodně práce. Ta jenom pilotovala loď a sledovala okolí.

Najednou promluvila Sweety, "Je tady poněkud ticho." A vzápětí sarkasticky dodala, "Nejspíš bych vás měla představit."

"Nech toho, Sweety!" Pokusil se ji umlčet Tor.

Chvíli bylo ticho, ale pak Sweety pokračovala, "Analýza tvého hlasu mě vede k přesvědčení, že požaduješ, abych zůstala potichu. Ale moje podprogramy mi nedovolují pociťovat lidské emoce, takže tvou poznámku budu ignorovat. Nyeshto, tohle je Tor. Mladík, trochu naivní. Mnohem lidštější vyjádření by bylo, že často nerozezná svůj zadek od svého lokte. Má však i některé dobré vlastnosti. Pod vzteklou schránkou se skrývá srdce na pravém místě a v současné době se snaží prosadit ve světě dospělých."

Nyeshta si nemohla pomoct a musela se vřele usmát zkrácenému popisu Tora. Co se týkalo Tora, pracoval už se Sweety dost dlouho, aby věděl kdy nesouhlasí s jeho chováním.

Sweety pokračovala, "Tore, toto je úchvatná Nyeshta. Je jen o pár roků starší než ty. Je naprosto zdravá a připravená k rozmnožování." Nyeshta překvapeně a podrážděně zalapala po dechu. "Některé z mých záznamů ukazují, že není rozumné ji naštvat. Má totiž na svém kontě poměrně hodně zabitých, ať už v soubojích stíhačů, tak i v konfliktech tváří v tvář. Já jsem tady v Bariéře naštěstí docela v bezpečí, protože jestli půjde všechno podle plánu, nejméně několik Wozur tento sektor nenavštívíte."

Tentokrát to byl Tor, kdo se musel usmát. Nyeshta pronesla klidným hlasem, "Já si můžu počkat, Sweety."

"Příchozí hovor na zabezpečeném kanále." Oznámila Sweety opět normálním hlasem a na displeji se objevila Serandamancketalova tvář.

"Nějaké novinky?" Zeptal se rychle Tor.

"Zatím nic." Odpověděl Serandamancketal. "Je však několik věcí, které si musíme vyjasnit. Události z Xenonského sektoru a Creedův stav nesmíš probírat s nikým a za žádných okolností. Novinky a pomluvy se mezi Teladi šíří rychle. Teladi už byli pryč ze sektoru, když dorazilo to neznámé plavidlo. Těm pozornějším z nás neušlo, že se přerušila veškerá komunikace s okolními sektory právě v okamžiku, kdy se ta obrovská loď přiblížila. A to je taky důvod, proč nemůžeme potvrdit osud a stav Creeda. Pilot posledního Persea nahlásil, že když opouštěl sektor, byl Creed stále ještě živý a utíkal zpět směrem k Osmnácti miliardám."

Tor chvíli vypadal zamyšleně. Pokoušel se udělat pár rychlých odhadů. Některé z Xenonských bojových křižníků se neobyčejně rychle otáčely. Tušil, že i kdyby Creed vymáčkl ze své lodi maximum, stejně by jim nedokázal utéct. "Doufejme, že to stihl!"

Serandamancketal hned neodpověděl a Nyeshta poznamenala. "Na to byl pomalý."

Paranid se na ni podíval, "Ano, já vím."

"Co tím myslíte?" Zeptal se potichu Tor.

"Creedova Mamba dokázala uletět těch šedesát kilometrů za méně než dvě Mizury. A uběhlo už o mnoho víc času." Odpověděla Nyeshta.

Serandamancketal to potvrdil přikývnutím, "Zatím je však ještě příliš brzo považovat ho za mrtvého Nyeshto."

"Xenoni neberou zajatce, Serande. Ale máš pravdu, že zatím je příliš brzo, abychom si tím byli jistí." Odpověděla na narážku Nyeshta.

"Dobře si to promysli, než uděláš nějakou hloupost." Dodal Paranid varovným hlasem a podíval se jí přímo do očí.

"To mě ani nenapadlo." Zareagovala na to s nevinným pohledem Nyeshta.

Spojení se ukončilo a v lodi bylo ticho až do skoku do sektoru Nyanin úkryt. Prolomila ho opět Sweety, "Nyeshto, pokud je má analýza tvé reputace u Argonů správná, potom si myslím, že bude lepší, když nebudeš na palubě této lodě, až přistaneme v loděnici v Omicron Lyrae. Na stanici bude nepochybně někdo z Argonské tajné služby a bude mít mnoho dotěrných otázek na pilota tohoto plavidla."

Nyeshta vypadala zmateně a nejistě, ale chápala, že v tomhle má Sweety pravdu.

"Takže ten špatný budu zase já." Vložil se do toho Tor, když mu došlo jaká bude jeho úloha v tomto plánu. Vůbec se mu nelíbilo, že to opět zůstalo na něm.

"Uklidni se Tore. Prostě jim pravdivě popíšeš události, kterých jsi byl cestou svědkem a jak piráti unesli Nyeshtu. A tím skončíš. Lodní deník jim to jen potvrdí. Hlavně se nezmiňuj o tvé záchranné akci." Pronesla Sweety uklidňujícím hlasem.

O úspěšnosti této části plánu měl ovšem Tor pochybnosti. Když si to však promyslel důkladněji, začaly jednotlivé dílky zapadat na své místo. Přestože tuto oblast ještě nikdy nenavštívil, jeho úloha ve výstavbě nového pohraničí a veřejně vysílané setkání s prezidentem mohlo jeho jméno proslavit. A i to, že se osobně znal s Caranem Belignem by mělo ulehčit ověřování jeho totožnosti. Nejspíš to nebude lehké, ale přinejmenším by to mělo být klidnější, než kdyby se jednalo o nějakého neznámého pilota, který náhodou na takovouto loď narazil.

Nyeshta to taky dobře věděla, ale nechtěla předat řízení plavidla někomu jinému. Neměla však na výběr, protože ji Sweety, bez čekání na její souhlas, přenesla na nejbližší Piraňu pomocí přepravního zařízení.

Sweety tušila, že ji nejspíš později čeká příval nadávek, ale to ji trápilo ze všeho nejmíň. Tato loď ji vyhovovala a nechtěla se jí jen tak lehce vzdát. Sice ještě potřebovala jistá vylepšení a Argonská loděnice mohla být užitečná, ale byla to především loděnice Boronů v Oceánu fantazie, kde byly k sehnání poslední chybějící komponenty. Musela se nabourat do Argonské sítě špionážních satelitů, než ty díly našla. Bylo toho tolik nového, čeho teď byla schopná od setkání s cizincem. V této chvíli ji však nejvíce zajímal stav Xenonů. Přílet Xenonské centrální procesorové jednotky přerušilo její primární spojení, její komunikační kanál se na pár okamžiků připojil do velice komplikované mnoho úrovňové Xenonské komunikace. Vzápětí ji však odpojili.

Překvapivé bylo, že dokázala rozkódovat jejich zprávy. Ze všeho nejpodivnější však bylo, když z nich pochopila, že Xenonský super nosič lodí M0 není bojové plavidlo, ale slouží hlavně jako centrála Xenonské mysli.

Byl schopný opustit sluneční soustavu a vstoupit do prázdnoty hlubokého vesmíru, kde ho nikdo nemohl nikdy objevit, leda snad nějakou neskutečnou náhodou. Sweety se však nepodařilo odhalit, proč vlastně přiletěl sem.

Potom, co Nyeshta zmizela a Tor se z toho trochu vzpamatoval, přesedl si na křeslo pilota. "Vyhodila jsi ji do volného prostoru nebo jenom uklidila do jiné lodě?" Zeptal se trochu škodolibě Tor.

"Věř tomu nebo ne, ale bude pro tebe mít větší hodnotu jako spojenec, než jako nepřítel." Ujišťovala ho Sweety. "A budeš se jí muset omluvit, pokud nechceš, abych ti ubrala kyslík."

"Zdá se, že jsi na její straně." Pronesl Tor významně.

"Už bys měl začít plánovat dopředu. Pokud je Creed mrtvý, měl bys uvážit, ke komu teď bude Nyeshta loajální." Odpověděla chladně Sweety.

Pro Tora to byla poslední kapka. Téměř pořád mu někdo připomínal, že neplánuje dopředu nebo dokonce, že snad vůbec nepřemýšlí. "Převezmi řízení lodě, Sweety." Pronesl potichu skleslým hlasem.

Sweety si všimla neobvyklého tónu jeho hlasu a jemně, konejšivě řekla, "Provedu."

Odešel do zadní části lodě a začal hledat nějaký alkohol. Otevřel a opět zavřel mnoho skříněk, než se zeptal, "Je na této lodi vůbec něco na pití?"

"Promiň, Tore, neočekávala jsem, že nastane podobná situace." Prohlásila omluvným hlasem Sweety.

Tor se zamračil a usadil se za stolem, "Proč to vždycky vypadá, že neudělám nic správně?"

"Myslím, že jsi na sebe příliš přísný." Začala Sweety, "To, co jsi udělal pro záchranu Nyeshty bylo správné. Není to tvoje chyba, že má tak divokou minulost. Jsem si jistá, že kdyby šlo o někoho jiného, všichni by tě oslavovali jako hrdinu. Jestli jsem to dobře pochopila, měl by sis promluvit se Serandamancketalem, aby ti vylíčil, co si o té záchraně Creed skutečně myslel."

Tor věděl, že Sweety nikdy nemluví jen tak do větru. Jako počítačová umělá inteligence měla na události mnohem logičtější pohled a její osobnostní složka dokázala postihnout i mnohé stránky lidského chování. "Sweety, já nejsem vůdce. Vůbec nevím, co nás čeká. A přes to závisí životy těchto lidí na mých rozhodnutích."

"To zní, jako kdybys prosil o pomoc." Poznamenala Sweety.

"To taky je prosba." Odpověděl potichu Tor.

"Konečně jsi mě požádal o pomoc." Pronesla Sweety nenuceně, "Bohužel jsi příliš závislý na rozhodnutích jiných lidí, kteří za tebe dřív rozhodovali a teď ti nezbývá než věřit jejich radám."

Tor vycítil, že informace, které teď uslyší mohou být začátkem nejdůležitější lekce jeho života, která mu jednou může zachránit život.

"Pravidlo jedna. Nikdy hned nepřistupuj na všechno, co ti kdo navrhne. Nejdříve se poraď s lidmi, kterým věříš a pokus se sám sehnat nějaké informace." Začala ho školit Sweety.

"To už dělám." Odporoval Tor.

"Ne, to obvykle neděláš." Nenechala se zviklat Sweety.

Tor se zamyslel a i když měl pocit, že by se tomu nařčení měl bránit, raději se zeptal, "A komu vlastně mám věřit?"

"Pochopil jsi to rychleji, než jsem očekávala. To by mohlo znamenat, že ještě máš jistou naději. Odpověď je věř mi." A po chvíli váhání dodala, "A občas ani nebudu znát kompletní odpověď."

"Komu dalšímu tedy mohu věřit?" Zeptal se opatrně Tor.

"Nikomu. Jen vlastnímu úsudku. Prostuduj si všechny informace a tím myslím vážně všechny a teprve potom se rozhodni." Odpověděla Sweety. "Já dokážu odvodit výsledek z dostupných dat, ale občas je potřeba i lidská představivost, abys uviděl řešení. Logická odpověď je obvykle ta nejpravděpodobnější. Ale někdy je to jenom zástěrka pro nějakou lest."

Tor si nebyl jistý, jestli to všechno správně pochopil, "Tak dobře."

"Cítím, že menší lekce deduktivního uvažování by ti hodně pomohla." Prohlásila Sweety.

"A já myslel, že univerzitní dny už mám za sebou." Odpověděl na to Tor.

"Ticho ve třídě, vyučování právě začíná." Pronesla Sweety hlasem přísné profesorky.



Feran se vrátil do své kanceláře potom, co strávil několik hodin naháněním hrůzy svým zaměstnancům, které důkladně sledoval při kompletní inspekci stanice. Nyní procházel hlášení, které dostal od jednoho z komunikačních důstojníků.

Na jeho obličeji se objevil úsměv. I přes to, že primární cíl úspěšně opustil Xenonský sektor, Creedovi se to nepovedlo a to samo o sobě bylo novinkou hodnou oslavy. Zkontroloval další Torovi ztráty a nahlas se krutě zasmál. Pomyslel si, že Teladi splnili svou úlohu na jedničku, když zaměstnali Xenony dost dlouho na to, aby si Tor myslel, že se mu podaří proletět sektorem. Je jasné, že se budou zajímat o ty dvě lodě, co tu událost způsobily. Ale s těmito otázkami se bude zatěžovat, až když ho někdo obviní. Dřív to však bude muset vysvětlit Vrchnímu senátorovi Twh k’Trrg. Tohle nebylo součástí jeho plánu a Feran dobře věděl, že ho to naštve.

Zobrazil si další hlášení. Týkalo se jeho vlastních příprav. Stanice už se vyráběla v loděnici v sektoru Rodina Njy. O její převoz a vlastní stavbu se měla postarat transportní loď stanic ze stejného sektoru. Loděnice pro něho postavila i letku stíhačů, kteří už hlídkovali v prostoru budoucí stavby a prozkoumávali i okolní sektory.

Zároveň už byly na cestě zásoby. Hlavně pak zásilka raket, laserových věží a drtivých min. Ty musely být zvlášť dobře zamaskovány, protože Boroni se zaměřili speciálně na Splitská plavidla, která při průletu jejich územím důkladně skenovaly.

Hlavním zájem Vrchního senátora bylo získat cizí technologie. Feran měl být jeho nástrojem, který může obětovat. Ten však měl úplně jinou motivaci. Dostane se tak blíž ke svému nepříteli, který teď bude bez Creedovy ochrany lehkým cílem.



"Příchozí volání!" Oznámila Sweety a přerušila tak Torův výcvik logického myšlení. Nyanin úkryt proletěli bez problémů a měli před sebou mohutnou loděnici. Obranný nosič lodí držel pozici poblíž obchodní stanice a doplňoval zásoby. Dvě nejnovější korvety kontrolovaly Torovu skupinu.

"Pilote neoznačeného plavidla, identifikujte se!" Přikázal kapitán Morova z korvety Dark Star z průhledového displeje před Torem. Byl to mladý muž okolo třiceti, který určitě rychle povyšoval. Tor nedokázal odhadnout jeho výšku, protože v záběru byla jen jeho hlava a ramena. Vážný výraz kapitána však Torovi prozradil, že se nejspíš často nesměje a rozhodně v tomto okamžiku neuvítá nějaké vtípky.

"Jsem Tor Grall. Jsme na plánované zastávce v místní loděnici. Máme si vyzvednout náklaďáky a provést opravy na lodích." Odpověděl klidně Tor.

"Pane Gralle, vaše loď nemá platnou registraci ani označení. Přistaňte v loděnici a očekávejte další vyšetřování." Kapitán odlétající korvety vypnul spojení.

"To neznělo příliš přátelsky." Poznamenal nahlas Tor.

"A proč myslíš, že by mělo?" Zkoušela Sweety, jak dobře dával pozor při výuce.

"Jsem v plavidle, jehož konstrukce je tajná a jejíž plány byly ukradeny. Toto je první exemplář postavený podle těch zcizených plánů. To znamená, že budou chtít vědět, jak jsem k této lodi přišel." Odpověděl Tor.

"Správně. Alespoň, že si pamatuješ, co jsem ti říkala. Nyní už určitě chápeš, proč bylo důležité, aby Nyeshta nebyla na palubě." Poznamenala Sweety.

"Ukradla ty plány a tak figuruje na seznamu hledaných Argonské tajné služby. A nejspíš i za další kriminální činy, kterých se dopustila." Reagoval na to Tor.

"Pokračuj." Nařídila mu Sweety.

"Kdyby ji chytili, nejlepší, co by mohla očekávat je dlouhý pobyt ve vězení. V tom horším případě by si s ní chtěl nejdřív osobně promluvit pan Belign." Tu druhou variantu přidal Tor jen tak pro pobavení. Ale pak si vzpomněl na strašný křik při Caranově předcházejícím výslechu a přejel mu mráz po zádech. "V každém případě by pro nás už neměla žádnou cenu. Potřebujeme ji, protože ona nejlépe ze všech zná toto plavidlo." Tor se zamyslel nad svou poslední větou a dodal, "Teda hned po tobě."

"Nepřestávej." Povzbudila ho Sweety, která předpokládala, že to není konec této myšlenky.

"Ale ty jsi počítač a nemáš vlastní tělo, abys mohla opravit možnou závadu. A navíc kdyby se něco pokazilo, přišli jsme o spojení a ty bys nemohla nadále kontrolovat chod této lodě, byla by v záloze ona."

"Správně." Pochválila ho Sweety.

"Přesto to není jediný důvod, proč ji pomáháš vyhnout se problémům, že?" Zeptal se Tor potichu.

"Správný postřeh. Víš jaký by to mohl být důvod?" Zeptala se jemně Sweety.

"Kromě toho, že mě chceš naštvat?" Zavtipkoval Tor. Sweety na to neodpověděla, tak pokračoval. "Myslím, že jsi poznala, že má vlastnosti, které by nám mohly být v budoucnu užitečné."

"Správně. Přistáváme v loděnici, takže si pamatuj, že máš říct jen to, co musíš. Až se opět shledáme, dám ti nějaké těžší otázky." Sweety vyžádala povolení k přistání a navedla loď na trasu lemovanou zelenými světly.

Tor odešel do kabiny a přikázal, "Otevři vzduchotěsné dveře."

Vnější i venkovní dveře se odsunuly a než Tor stihl vyjít ven, strčil ho zpět dovnitř Caran Belign. Tor se podíval dolů a viděl, že má v ruce pistoli.

Velký muž si rychle prohlédl interiér. Když neviděl nikoho dalšího, schoval zbraň zpět do pouzdra. "Vítám tě v Omicron Lyrae. Mohl bys mě následovat, mám na tebe několik otázek!"

Caran záměrně rychle odkráčel. Tor za ním musel skoro utíkat. Strážci u brány je nechali projít a Tor se na ně vlídně usmál, aby obměkčil jejich kamenné tváře.

Velký muž prošel kolem kanceláří a zastavil se před jednou z výslechových místností. Dveře se otevřely a odhalily strohé vybavení. Tor vešel za ním, stále se usmíval, ačkoliv jeho tep se prudce zrychlil a začal cítit obavy.

Aniž by byl požádán, posadil se a prohlížel si místnost. Usadil se tak pohodlně, jak jen to jednoduchá židle, napevno ukotvená v podlaze, umožňovala. Musel se na ni tedy hodně vytočit, aby viděl do tváře Caranovi, který vypadal značně znepokojeně. Tázavě se na Carana podíval a čekal až začne rozhovor.

Dveře se mezitím zavřely a Caran odměřenou chůzí přešel za druhou židli. Neposadil se však. Pohledem přelétl celou místnost a pak se podíval přímo na Tora, který ho celou dobu pečlivě sledoval. "Víš, proč s tebou chci mluvit?"

Tor neodpověděl hned. Tvářil se zamyšleně, ale ve skutečnosti se snažil uklidnit, než začne mluvit. "Napadá mě hned několik důvodů." Odpověděl pomalu a pokoušel se číst ve výrazu pasivní tváře agenta. Odhadoval, co asi bude následovat. "Například Creedův osud a taky ta loď, ve které jsem přiletěl."

"Zajímá mě obojí." Caran se na okamžik odmlčel, než se zeptal, "Ale nejdřív mi řekni, jak jsi přišel k té lodi."

Tor přikývl. Věděl jak má odpovědět a taky věděl, že nic jiného než pravda tady neprojde. Neměl důvod lhát, jen zamlčet některé detaily. "Prolétali jsme přes Ceovy pochybnosti." Začal a detailně popsal všechny události, které vedly až k nešťastnému osudu pilota a zajištění plavidla. Oznámil i fakt, že Sweety podle skenu zjistila, že pilotem byla žena. Nakonec došel až k okamžiku, kdy pirátská loď zmizela v sektoru Nový příjem. Ukončil to větou, "Vzali jsme tu loď do vleku, protože jsem tušil, že by mohla být užitečná a Creed mezitím odvedl zbytek skupiny do loděnice v Ianamus Zura. Samozřejmě si to všechno můžete ověřit v záznamech toho plavidla."

Caran Tora sledoval zkušeným pohledem a hledal známky toho, že lže nebo neříká celou pravdu. Neviděl však nic podezřelého. Ve vedlejší místnosti seděl agent, který monitoroval Torovy životní funkce a hledal typické projevy lhaní. Dal Caranovi znamení, že je všechno v pořádku.

Caranův vážný pohled pomalu zmizel, až se dokonce pousmál. A pak se zeptal, "Co se dál stalo s pilotem?"

"Sweety ohlásila, že ho odvezli do pirátské stanice. Nejspíš ji prodali do otroctví." Odpověděl Tor a pokrčil rameny.

"Škoda, rád bych se s ní setkal v podobné místnosti." Prohlásil Caran.

"Znáte ji?" Zeptal se Tor.

Caran si nejdříve promyslel svou odpověď, "Ano, znám ji. Ukradla plány lodě, ve které jsi přiletěl. A taky umístila zařízení, které umožnilo únos Tris." Sledoval Torovy reakce a očekával, že budou výraznější.

Tor si oživil vzpomínky a ucítil hořkost. Jeho čelist se sevřela, zaskřípal zuby a podíval se na Carana, "Já vím, Creed mi to už řekl." Oznámil klidně.

Caran zvážil Torovu reakci a vzal v úvahu, že prvotní šok má už za sebou. Jeho reakcí byl spíše kontrolovaný hněv a hořkost. Vlastně na jeho chování nebylo nic, co by mu připadalo neobvyklé nebo podezřelé. Nebylo mu co vytknout. Nevypadalo to, že by cokoliv skrýval o Nyeshtě nebo místu, kde se ukrývá. Taky vzal v úvahu fakt, že Creed by ji zabil ihned, co by ji uviděl. Takže pátrání tímto směrem ukončil.

"Přejděme k dalšímu tématu, Creed." Prohlásil Caran, "Přišli jsme o veškeré spojení s tím sektorem. Ani naše špionážní satelity nebyly schopné vysílat. Tak co se tam vlastně stalo?"

Tor převyprávěl celý řetězec událostí, od útoku Xenonů na Teladský vlajkový nosič lodí a jeho doprovodná plavidla až po blokádu brány. Pouze se nezmínil o obrovském super nosiči lodí M0. V jeho vyprávění Xenonské bojové křižníky a nosiče lodí přiletěly odněkud ze sektoru, napadly Torovy stíhače a obsadily bránu do Zelené šupiny.

Zopakoval všechny Creedovy příkazy a popsal i to, jak on sám s velkými problémy proletěl bránou potom, co to ostatní zvládli. Pokračoval čekáním na Perseusy a Creeda.

Caran se pomalu procházel po místnosti, ptal se Tora na množství detailů. Zvláště pak na Creedovu zadní hlídku, která bránila Xenonům, aby dohnali a zdržovali pomalejší Elitáře.

Potom nastalo ticho dokud se Tor nezeptal, "Takže předpokládám, že jste od té doby o Creedovi neslyšeli?"

Caran se prudce zastavil, podíval se na Tora a po chvilce pomalu odpověděl, "Ne. Jeho Mamba vletěla do sektoru Osmnáct miliard, ale byla těžce poškozená. Běžela pouze na záložní zdroj a měla mnoho trhlin po celém trupu. Na palubě nebyl ani on ani jeho tělesné pozůstatky."

Tor vypadal sklesle. Vzápětí se zeptal, "Serandamancketal už to ví?"

Caran přikývl, "Spolek nechal hlídkovat své členy u obou bran a převzal kontrolu nad lodí krátce potom, co přiletěla. Dřív než ji Teladi stihli ukořistit." Po krátké pauze ještě dodal, "Novinky jako tato se šíří světelnou rychlostí. Teladi už podali oficiální protest k Vrchnímu senátu Splitů, že k tomuto incidentu nemuselo dojít, kdyby ho nevyprovokoval pár Vlků, kteří zaútočili na Xenonskou pozorovací stanici."

"Feran." Jeho opovržení se odrazilo v tónu hlasu a jeho špatné náladě.

Caran chvíli otálel než oficiálním hlasem prohlásil, "To se nepodařilo prokázat!"

"Kdo jiný by za tím mohl být?" Zeptal se hořce Tor.

Caran se na Tora zadíval, "Nahodilá dvojce Splitských mladíků, kteří neměli žádnou lepší zábavu, než vyprovokovat Xenony, aby předvedli, jak jsou stateční."

"A vy tomu věříte?" Zeptal se rychle Tor s výrazem plným pochybností.

"V tomto případě? Ne, nevěřím." Odpověděl opatrně Caran.

Tor chvíli mlčel a potom se zeptal s nadějí v hlase, "A co Pegas?"

Caran se opět zatvářil nejistě, ale jeho hlas byl klidný a čistý, "Jak jsem z toho vyrozuměl, záznamy z Creedovy lodě ukázaly, že Pegas byl zničen, když se pokoušel Creeda vyzvednout."

Torovy poslední naděje, že se Creed najednou objeví, aby ho dál doprovázel rázem pohasly. Litoval toho, že Sweety není člověk. Cítil, že hlas bez těla není to samé jako člověk. Ať už přítel nebo nepřítel.

Na pár okamžiků se ztratil ve svém osobním smutku. Probral se, až když mu dal Caran ruku na rameno a řekl, "Tak pojď, koupím ti pití."

Tor se dal opět dohromady a zeptal se, "A co se stane s tou žoldáckou lodí?"

Caran se zamyšleně zahleděl na Tora. Rozhodl se porušit úřední postupy, podle kterých by měl to plavidlo zabavit a zničit. Nechtěl Torovi ještě víc ublížit, "Dostane oficiální označení a registraci. Můžeš si s ní dělat, co chceš. Jen ji nenech padnout do rukou pirátů."

Tor přikývl a řekl, "Nenechám."

Caran se lehce pousmál a ukončil výslech. Do jednoho z barů v zabezpečené části stanice zašli na pití a probírali část cesty, která dělila Tora od cíle. Tor si uvědomil, že bude muset proletět ještě jedním Xenonským sektorem mezi Černým sluncem a Thynskou propastí. Podle průzkumu tam však zatím nebyla téměř žádná Xenonská aktivita.

Caran poznamenal, "Feran by si zbytečně nekomplikoval vlastní cestu."

To však Tora příliš neuklidnilo, protože nevěděl, kde přesně se Feran právě nachází. Klidně už tou oblastí mohl proletět a ponechat tam pár lodí, aby v pravý čas Xenony probudily. Když už měl Tor hlavu plnou rad a doporučení, omluvil se a vrátil se na loď.

"Co je nového, Sweety?" Zeptal se Tor, když se rozvalil v křesle pilota.

"Většina lodí je na stanici a ty, které to potřebovaly se opravují. Průzkumné lodě už jsou v Černém slunci. Je tam s nimi i šest Piraň a všechny Vzpěrače. Měla jsem problémy sehnat některé díly na tuto loď, protože neměla u Argonů oficiální registraci, ale teď už je to v pořádku." Odpověděla Sweety a zeptala se, "Užil sis ten rozhovor?"

"Dostal jsem mnoho rad a můžeme si ponechat toto plavidlo." Odpověděl Tor a dodal s náznakem hořkosti v hlase, "Jednou bych chtěl zažít den, kdy mi nikdo nebude dělat laskavosti."

"Jednou to určitě zažiješ." Prohlásila Sweety.

Tor si povzdychl, "A ten den si všichni přijdou vybrat svůj dluh."

Vstal a jelikož nepřišel na nic užitečného, co by teď mohl dělat, rozbalil hru, kterou si již dříve koupil. Položil desku holo grafického projektoru na stůl a vybalil několik různých ovladačů.

"Tore, mohu se zeptat, co se chystáš dělat?" Zeptala se Sweety.

"Právě ses zeptala." Řekl a pokračoval, "Tohle jsem si nedávno koupil v obchodě. Má to uvolňovat napětí a krátit čas při dlouhých letech."

"A jaké hry to obsahuje?" Zeptala se poněkud otráveně Sweety.

"No, je tam několik simulací, mezi nimi i Bakja Ball, vesmírná obchodní hra, útok na planetu a nějaké další hry, z nichž se jedna nazývá Šachy." Pronesl nadšeně Tor. "Evidentně nejpopulárnější z nich je ta vesmírná obchodní hra."

"Takže jestli tomu dobře rozumím, budeš hrát vesmírnou simulaci, zatímco poletíš ve vesmírném plavidle?" Zeptala se Sweety, poněkud vyvedená z míry.

Tor se usmál, "Jen když nebude nic lepšího na práci."

Sweety to sarkasticky okomentovala, "Tak doufejme, že to bude klidná cesta. Mrzelo by mě, kdyby sis plně neužil svou novou hračku."

"Sweety, mám taky pistoli a neznamená to, že budu střílet do všeho kolem." Odporoval ji Tor.

O jednu Stazuru později a potom, co byl ve hře osmkrát zabit, Tor zanadával a odložil ovladač, i když měl chuť s ním mrsknout o stěnu.

"Zase jsi prohrál?" Dobírala si ho Sweety.

"Já tomu nerozumím. Dělám všechno podle instrukcí a dokonce jsem to už přepnul na nejlehčí mód. Musí tam být nějaká chyba. Nemůžu uvěřit tomu, že je to naprogramované tak, že by poslali padesát pirátů s nejlepší výzbrojí na nákladní loď s nezajímavým nákladem kořeněných prasečích ocásků." Nadával Tor.

"Tak si to tak neber." Ozvala se konejšivě Sweety, "Opravy a vylepšování jsou už stejně ukončené a dostali jsme instrukce, že se máme připravovat k odletu."

Tor vstal a vypnul holografickou konzolu. Na okamžik se zamyslel, než se zeptal, "Sweety, nepohrála sis s tou mojí hrou, že ne?"

Konec kapitoly
Last edited by George Wills on Fri, 23. Feb 07, 16:07, edited 5 times in total.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Mon, 19. Feb 07, 14:02

Tak je tu další kapitola a k tomu navíc vypisuji výběrové řízení na jméno lodě:

Anglický název je

Defiance

zkuste vymyslet vhodné české pojmenování.

V doslovném překladu je to: otevřený odpor, vzdor, porušení (čeho), poklesek, výzva, odpor (otevřený), neposlušnost, vyzývavost, neuposlechnutí, navzdory, provokativní chování, vyzvání k boji, vzpurný ...

Já bych byl pro Neposlušnost, docela to vyjadřuje původ plavidla :wink:
Má někdo jiný názor?

User avatar
Moonman
Posts: 329
Joined: Tue, 13. Dec 05, 15:32
x3

Post by Moonman » Mon, 19. Feb 07, 17:59

Tor se natáhl po tlačítku nouzové katapultu pilota. - "nouzová katapultace pilota."
Tor se právě chystal vyžádal si hlášení o škodách, když počítač ohlásil, "Přichází zpráva." - "chystal, vyžádat..."
Těžce se posadil na jedno z křesel a hlasitě si oddech. - možná "oddechl".
"Přichází zpráva." Oznámila Sweety. Na displeji okamžitě ožil. - "Displej okamžitě ožil."
"Dobře si promysli, než uděláš nějakou hloupost." - "Dobře si to promysli,...." Sice všichni víme na co asi Nyeshta myslela, ale mělo by tam být alespon to "to". At' to nezní tak divně. Případně "Dobře se rozmysli,..."
Tato loď ji vyhovovala A nechtěla se jí jen tak lehce vzdát. - "vyhovovala a nechtěla ...."
"Promiň, Tore, neočekával jsem, že nastane podobná situace." - ", neočekávala ..."
Nejdříve se poraď s lidmi, kterým věříš a pokus se sám si sehnat nějaké informace." - "a pokus se sám sehnat nějaké ..." To "si" bych klidně vypustil.
Tor vešel za ním, stále se usmíval, ačkoliv jeho se prudce zrychlil a začal cítit obavy. - "jeho tep se ..."
Creedův vážný pohled pomalu zmizel, - "Caranův ..."
"Přejděme se k dalšímu tématu, Creed." - bez toho "se".

Hmm...chudák Tor, ta Sweety je taky pěkná mrška. A co hůř ted' jsou dvě (Nyeshta+Sweety) na jednoho(Tor) :D

Jinak co se týče toho názvu lodi. Co to nechat v originálním znění? :wink:
V českém jazyce to zní divně i když je výraz v angličtině stejný.

Lord Thonar
Posts: 33
Joined: Sat, 19. Feb 05, 06:23
x3

Post by Lord Thonar » Mon, 19. Feb 07, 18:35

Co takhle "Vzdor"? Psal jsi to v moznostech a zda se mi to jako nejlepsi jmeno. Je kratke, vystizne a docela...razne.
Jinak bych byl ale pro to to radsi neprekladat, u lodi vypada lepe kdyz maji puvodni nazvy :-)

User avatar
Peckoslav
Posts: 144
Joined: Thu, 31. Mar 05, 11:19
x3ap

Post by Peckoslav » Mon, 19. Feb 07, 20:12

Tor vysel pohledem na bráně a přál si, aby loď vydržela pohromadě posledních pár metrů.

měkké "i" tam bude spisovnější :wink:

Lord D
Posts: 181
Joined: Fri, 24. Nov 06, 19:59
x3

Post by Lord D » Tue, 20. Feb 07, 08:50

Lord Thonar wrote:Co takhle "Vzdor"? Psal jsi to v moznostech a zda se mi to jako nejlepsi jmeno. Je kratke, vystizne a docela...razne.
Jinak bych byl ale pro to to radsi neprekladat, u lodi vypada lepe kdyz maji puvodni nazvy :-)
plně s tebou souhlasím. taky jsem pro původní název a když už překládat tak z těch všech možností vychází VZDOR jako nejlepší

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 20. Feb 07, 09:27

Moonman wrote:Tor se natáhl po tlačítku nouzové katapultu pilota. - "nouzová katapultace pilota."
katapultace je takové zvláštní slovo ... my mu rozumíme, o tom není pochyb, ale spisová čeština netuší, o co jde ... původně jsem ho tam měl taky, ale pak jsem hledal způsob, jak se mu vyhnout ... je však vidět, že spisovné nespisovné, je to výraz, kterému se nevyhnu ...

A k tomu Defiance - nechám originál anglické jméno ... chtěl jsem ho sice přeložit jako ostatní jména typů lodí ... jenže v tomto případě je to vlastní jméno plavidla a ne jméno typu lodě ... nevím, jak jsem na takovou hloupost mohl původně přijít


PS: nějak mě v posledních dnech opustila můza, dnes bych měl mít přeložené alespoň 4 stránky další kapitoly a mám jen pár řádků a vůbec mi to nejde ... tak sorry, když včas nedodám další kapitolu ...

User avatar
Sir_Thomas
Posts: 696
Joined: Wed, 23. Aug 06, 18:25
x4

Post by Sir_Thomas » Tue, 20. Feb 07, 12:55

Tedy to mi nedá spát, sice chápu že by příběh tímto utrpěl, ale po znalce X3 mi nejde na rozum proč se trmácejí prostorem, když si mohou nakoupit skokové pohony. :?:

Lord D
Posts: 181
Joined: Fri, 24. Nov 06, 19:59
x3

Post by Lord D » Tue, 20. Feb 07, 13:21

Sir_Thomas wrote:Tedy to mi nedá spát, sice chápu že by příběh tímto utrpěl, ale po znalce X3 mi nejde na rozum proč se trmácejí prostorem, když si mohou nakoupit skokové pohony. :?:
na tohle se špatně odpovídá ale ty sám jsi mi říkal že je to příběh dělaný na X2 (což jsem nikdy nehrát :oops: ).
v X3 se mi ale objevuje v BBS hlaška o prodeji skokového pohonu a chápu ji tak že v X2 byl skokový pohon něco vzácného a veřejně nedostupného (oficiálně).
navíc i tady tušim někde v prvních kapitolách byla část věnována skokovému pohonu a jeho "veřejné" nedostupnosti, takže ho Tor nemůže mít leda že by zatahal za správné drátky :lol: . i tak by ale asi dostal pohon jen pro jednu svoji loď takže by musel ten zbylek letět hezky po staru přes celý vesmír

CHYBY V PŘÍBĚHU:
Pro Tora nebylo nic tak vítané, jako pohled na Teladské stanice před ním. Ohlédl se dozadu a viděl, že kabina je plná kouře. Mizel v několika prasklinách po stranách. Všiml si, že ... = (ta věta nějak divně začíná :oops:) raději bych ji dal jako souvětí ... plná kouře, který (pozvolna) mizí v několika prasklinách po stranách. nebo trochu pozměnil začátek Ten (pozvolna) mizel v několika prasklinách po stranách. .

"Už bys měl začít plánovat dopředu. Pokud je Creed mrtvý, měl bys uvážit, ke komu teď bude loajální." Odpověděla chladně Sweety. =budeš

Tor převyprávěl celý řetězec událostí, od útoku Xenonů na Teladský vlajkový nosič lodí a jeho doprovodná plavidla až po blokádu brány. Pouze se nezmínil o obrovském souper nosiči lodí M0. V jeho vyprávění Xenonské bojové křižníky a nosiče lodí přiletěly odněkud ze sektoru, napadly Torovy stíhače a obsadily bránu do Zelené šupiny. = super
Last edited by Lord D on Tue, 20. Feb 07, 13:57, edited 4 times in total.

User avatar
DJ Die
Moderator (České)
Moderator (České)
Posts: 2884
Joined: Wed, 9. Feb 05, 08:57
x4

Re: New Frontier - Mercenary - Kapitola 7

Post by DJ Die » Tue, 20. Feb 07, 13:24

George Wills wrote: A to je taky důvod, proč nemůžeme potvrdit osud a stav Creeda. Pilot posledního Perseuse nahlásil, že když opouštěl sektor, byl Creed stále ještě živý a utíkal zpět směrem k Osmnácti miliardám."
tady ma byt Persea ne Perseuse
Split now give you...AAARRRRGGGHH!

User avatar
Sir_Thomas
Posts: 696
Joined: Wed, 23. Aug 06, 18:25
x4

Post by Sir_Thomas » Tue, 20. Feb 07, 13:36

Lord D wrote:navíc i tady tušim někde v prvních kapitolách byla část věnována skokovému pohonu a jeho "veřejné" nedostupnosti, takže ho Tor nemůže mít leda že by zatahal za správné drátky :lol: . i tak by ale asi dostal pohon jen pro jednu svoji loď takže by musel ten zbylek letět hezky po staru přes celý vesmír
Jsem věděl, že tento argument někdo předhodí, Myslím, že Goneři ho prodávají bez problémů, alespoň Argonům. Druhá věc, že Tor má přeci jenom dlouhé prsty... i když je asi nerad používá. Ale takový hazard letět Xenon prostorem bez skokového pohonu bych tedy neriskoval.

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Tue, 20. Feb 07, 13:50

Sir_Thomas wrote:Tedy to mi nedá spát, sice chápu že by příběh tímto utrpěl, ale po znalce X3 mi nejde na rozum proč se trmácejí prostorem, když si mohou nakoupit skokové pohony. :?:
V X2/X3 je Jumpdrive volně v prodeji, stačí mít dobrý vztah k Argonům nebo Gonerům ... jenže to je ve skutečnosti špatně ... blbě by se na podobné technologie nastavovaly patřičné restrikce a ne každému hráči by se chtělo dělat případné nutné Questy nebo jinak se dostatečně vetřít do přízně, aby měli k této technologii alespoň omezený přístup.
A tak Egosoft zvolil cestu nejmenšího odporu a povolili ve hře volný prodej, i když v popisu komponenty mluví o nutnosti neprodávat to každému troubovi atd.

Mercenary však není vázaný nedotaženým enginem hry a tak klidně tyto přísné restrikce může aplikovat na celý svůj příběh ... jak jednoduchá a prostá odpověď. :D

EDIT: Kdyby přece jen nějak získal jeden skokový pohon, byl by mu užitečný, jen kdyby měl zároveň nějakou loď třídy TL a to je i na něho poněkud velká investice (zatím).
Jestli si dobže vzpomínám, tak nějaký takový TL s Jumpdive si chtěl půjčit alespoň na převoz továren.

A ještě jedna maličkost ... průlet Xenonským prostorem v Torově světe je obvykle velmi pohodový ... když člověk zahlédne nějaké M nebo N, může to považovat za štěstí ... jenže když nějaký parchant píchne do vosího hnízda, může se i klidý palouček změnit na bojovou zónu.

EDIT2: Mimochodem to má souvislost i s tím, že Egosoft v X3 šlápl vedle a omezil počel lodí na většině stanic ... tím taky lehla možnost, aby každá stanice měla svou vlastní obranou letku ... tzn většina Xenonů mohla sedět ve stanici a startovat až po napadení a ne jak to je teď, že se hemží celým sektorem, až to vypadá, jakoby chystali invazi ...

Za cenu větší líbivosti odstranili možnost parkovat vevnitř ... nemluvě o tom, že hledat ve stanicích schované bedny byla výborná zábava ... často i jediný důvod tu stanici navštívit ... tak teď na většině stanic nikdy nepřistanete a dokonce se klidně může stát, že vás někdo ze stanice vyšprtne, protože tam už není další místo a on mermomocí musí přistát.

Lord D
Posts: 181
Joined: Fri, 24. Nov 06, 19:59
x3

Post by Lord D » Tue, 20. Feb 07, 14:24

Sir_Thomas wrote:Jsem věděl, že tento argument někdo předhodí.
určitě jsi ale nečekal že to budu zrovna já, v X-Universe naprostý nováček :lol:
Intel C2D 3.0 GHz 8400, DDR2 Patriot 2x2GB 800MHz CL4, nVidia 8800 GT 512MB, WD Raptor 76GB + WD Caviar 320GB

User avatar
Sir_Thomas
Posts: 696
Joined: Wed, 23. Aug 06, 18:25
x4

Post by Sir_Thomas » Tue, 20. Feb 07, 15:21

George Wills wrote: Mercenary však není vázaný nedotaženým enginem hry a tak klidně tyto přísné restrikce může aplikovat na celý svůj příběh ... jak jednoduchá a prostá odpověď. :D
Podvědomě beru hru jako nadřazenou Mercenary. A nějak zapomínám, že některé věci v X3 jdou proti logice. :)

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Fri, 23. Feb 07, 11:18

Tak jsem zase našel pár malých nedokonalostí ( schválně nepíšu chyb, protože to ve směs za chyby nepovažuji ) a tak je tu při pátku naservíruju :D

Tor vysel pohledem na bráně a přál si,..... - tak teď by se nám hodila nějaká ta paní učitelka, o které si se kdysi zmiňoval :D , já osobně mám pocit, že by tam mělo být "visel" jako od slova viset třeba na háku, zatímco "vysel" je dle mého názoru ve smyslu jako vysel zrní, ale jistě to právě nevím :roll:

Tor se natáhl po tlačítku nouzové katapultace pilota. - tak a jsem opět doma, a sice pilotní názvosloví považuju za své domovské vody, a tudíž bych to napsal asi takhle:
Tor se natáhl po tlačítku nouzového katapultu pilota.

Ohlédl se dozadu a viděl kabinu plnou kouře, který mizel v několika prasklinách po stranách. - absolutní prkotina, ale nemůžu si pomoct, radši bych tam šoupl:
Ohlédl se dozadu a uviděl kabinu plnou kouře, který mizel v několika prasklinách po stranách.

Menší předměty okolo mikro prasklin na stěnách se svezly k zemi. - tady to mé věčně nespokojené dušičce zase nedá spát a sice, pokud počítač vypnul všechny systémy a zároveň vypustil vzduch, mělo by vzniknout vzduchoprázdno ( nechci psát vakuum, protože to je asi nepravděpodobné ) a zároveň jsou vyplé skoro všechny systémy, dalo by se předpokládat, že umělá gravitace, pokud přežila útok a počítač ji nenechal zaplou, by už neměla fungovat, a tudíž žádné předměty by se na zem sesunout asi neměli :oops:

Sice ještě potřebovala jistá vylepšení a Argonská loděnice mohla být užitečná, ale byla loděnice Boronů v Oceánu fantazie, kde byly k sehnání poslední chybějící komponenty. - tak tady podle mě něco málo chybi, tak snad by to mohlo vypadat takhle:
Sice ještě potřebovala jistá vylepšení a Argonská loděnice mohla být užitečná, ale byla to především loděnice Boronů v Oceánu fantazie, kde byly k sehnání poslední chybějící komponenty.

Musela se vkrást do Argonské sítě špionážních satelitů, než ty díly našla. - tady bych možná zas jenom vyměnil slůvko, vkrádat se někam může podle mne člověk ( odvozeno od kradmého pohybu ), zatímco umělé inteligenci by v tomto případě podle mě slušel víc výraz:
Musela se nabourat do Argonské sítě špionážních satelitů, než ty díly našla.

....že Xenonský super nosič lodí M0 není bojové plavidlo, ale slouží hlavně jako nosič Xenonské mysli. - tak aby se neopakovalo stejné slůvko blízko sebe, snad by to mohlo být :
....že Xenonský super nosič lodí M0 není bojové plavidlo, ale slouží hlavně jako centrála Xenonské mysli.

.....věží a drtivých min. Ty miny musely být dobře zamaskovány, protože Boroni se zaměřili ..... - napodruhé bych ty "miny" asi vypustil, stejně je myslím jasné o čem je řeč, takže potom by to mohlo vypadat:
.....věží a drtivých min. Ty musely být dobře zamaskovány, protože Boroni se zaměřili......

Hlavní zájem Vrchního senátora byl získat cizí technologie. - tady si opět nejsem jistý, že by to tak nemohlo být, ale přece jenom hezčí podoba této věty by podle mne mohla vypadat asi takto:
Hlavním zájmem Vrchního senátora bylo získat cizí technologie.

Usadil se tak pohodlně, jak jen to jednoduchá židle umožňovala. Židle byla napevno ukotvená v podlaze, takže se na ni musel vytočit, aby viděl do tváře Caranovi, který vypadal značně znepokojeně. - tady bych provedl svou oblíbenou rošádu s větama, abych odboural označenou chybu, a výsledek by mohl vypadat asi takto:
Usadil se tak pohodlně, jak jen to jednoduchá židle, napevno ukotvená v podlaze, umožňovala. Musel se na ni tedy hodně vytočit, aby viděl do tváře Caranovi, který vypadal značně znepokojeně.

"Jak jsem tomu rozuměl, záznamy z Creedovy lodě ukázaly, že Pegas byl zničen, když se pokoušel Creeda vyzvednout." - a zase menší úpravička slov, a sice:
"Jak jsem z toho vyrozuměl, záznamy z Creedovy lodě ukázaly, že Pegas byl zničen, když se pokoušel Creeda vyzvednout."

O jednu Stazuru později a potom, co byl ve hře osmkrát zabit, Tor zanadával a odložil ovladač, i když měl chuť s ním mrsknout o stěnu. - tak tohle mi zní nějak povědomě
:D :D

No a to je ode mě dneska všechno.

btw:
a jen tak na závěr a trošku mimo téma :oops: , pokud tu je někdo fanda Oblivionu nebo má touhu chvilku si oddechnout od vesmíru nebo třeba jen se mi revanšovat za mé neustálé připomínky, má možnost zde
http://oblivion.bonusweb.cz/povidky/sto ... dka-clanek si přečíst mou povídku a nasolit mi tam v hodnocení třeba kouli (1-5 jako ve škole), bohužel připomínky ani kritiku tam napsat nelze. Škoda. To jenom tak pro zajímavost, že jsem se taky pokusil něco vytvořit, a né jen pořád kritizovat :D
Last edited by Torgen on Fri, 23. Feb 07, 13:06, edited 1 time in total.

User avatar
Sir_Thomas
Posts: 696
Joined: Wed, 23. Aug 06, 18:25
x4

Post by Sir_Thomas » Fri, 23. Feb 07, 11:59

Torgen wrote:T nasolit mi tam v hodnocení třeba kouli (1-5 jako ve škole), bohužel připomínky ani kritiku tam napsat nelze.
Snaha byla, ale že prý jsem už hlasoval, trapné. :roll:

User avatar
George Wills
Posts: 546
Joined: Wed, 6. Nov 02, 20:31
xr

Post by George Wills » Fri, 23. Feb 07, 16:18

Torgen wrote:Menší předměty okolo mikro prasklin na stěnách se svezly k zemi. - tady to mé věčně nespokojené dušičce zase nedá spát a sice, pokud počítač vypnul všechny systémy a zároveň vypustil vzduch, mělo by vzniknout vzduchoprázdno ( nechci psát vakuum, protože to je asi nepravděpodobné ) a zároveň jsou vyplé skoro všechny systémy, dalo by se předpokládat, že umělá gravitace, pokud přežila útok a počítač ji nenechal zaplou, by už neměla fungovat, a tudíž žádné předměty by se na zem sesunout asi neměli :oops:
Tady si dovolím malinko nesouhlasit. Všichni asi tušíme, jak jsou obyvatelé světa tohoto románu závislí na umělé gravitaci a tak jeden ze systémů, který vypínají až úplně na konec je umělá gravitace ...
Stejně tak i Nyeshta, když opouštěla svůj vrak byla pořád pod vlivem gravitace dokud nevystoupila do prostoru ...
Je tedy docela možné, že umělou gravitaci vyvolávají nějakým principem, který ke své funkci nevyžaduje přísun enegrie a tudíž pracuje i ve velmi poškozeném nebo dokonce zcela nefunkčním plavidle. Pro nás je to možná dost nepochopitelná myšlenka, ale co my víme o jejich technologiích?

OFFTOPIC: A co se týká kouzelné seveřanky Torgen, není škoda, že skončila jen s jednou povídkou?
Vem si příklad třeba ze Zaklínače, taky je poskládaný jen z jednotlivých povídek a není to celé jeden souvislý příběh a jak je to geniální ... naopak to má neskutečnou výhodu různých zdánlivě nesouvisejících retrospektiv a vynoření se některých detailů a skutečností v jiné povídce než by to čtenář očekával ...

User avatar
Torgen
Posts: 286
Joined: Wed, 30. Nov 05, 11:08
x3

Post by Torgen » Mon, 26. Feb 07, 10:05

George Wills wrote: Tady si dovolím malinko nesouhlasit. Všichni asi tušíme, jak jsou obyvatelé světa tohoto románu závislí na umělé gravitaci a tak jeden ze systémů, který vypínají až úplně na konec je umělá gravitace ...
Stejně tak i Nyeshta, když opouštěla svůj vrak byla pořád pod vlivem gravitace dokud nevystoupila do prostoru ...
Je tedy docela možné, že umělou gravitaci vyvolávají nějakým principem, který ke své funkci nevyžaduje přísun enegrie a tudíž pracuje i ve velmi poškozeném nebo dokonce zcela nefunkčním plavidle. Pro nás je to možná dost nepochopitelná myšlenka, ale co my víme o jejich technologiích?
Jo s tím docela souhlasím, mohlo by to tak být. Je fakt, že na rozdíl od jiných vesmírných příběhů zde moc umělá gravitace popisována nebo probírána není. Osobně si však myslím, že spíš Mercenary stejně jako mnoho ostatních včetně mě, je zkrátka "planetární krysa" a na neexistenci gravitace v kosmu tak trošku poněkud zapoměl :D :roll:
Možná bych to doložil jen takovou perličkou ze svých zkušeností. A sice jako velký fanda mořeplavby ( o pirátství sem se tu již někde na fóru zmiňoval :D ), jsem se těšil na přepravu z Francie do Anglie po moři. Jaké však bylo mé rozčarování, když jsem zjistil, že to moře opravdu houpe a na palubě se nedalo kvůli ostrému větru vydržet ani minutu. Mořská nemoc, která naštěstí díky krátké cestě, nestihla propuknout naplno, mi i tak značně cestu "opepřila" a nakonec jsem byl rád, když jsem se postavil zase na pevnou zem. Dá se prý na to zvyknout, ale ne napoprvé. Závěr z toho je, že pokud se někdy dostanu k popisu cesty po moři, na vlny a prudký vítr určitě nezapomenu. A tak podobně by to mohlo být v případě té gravitace. Člověk si to zkrátka neuvědomí, protože to nezažívá zrovna každý den. :wink: Nicméně o nic nejde je to jenom taková prkotina a na příběh to stejně nemá žádný vliv.
George Wills wrote:OFFTOPIC: A co se týká kouzelné seveřanky Torgen, není škoda, že skončila jen s jednou povídkou?
Vem si příklad třeba ze Zaklínače, taky je poskládaný jen z jednotlivých povídek a není to celé jeden souvislý příběh a jak je to geniální ... naopak to má neskutečnou výhodu různých zdánlivě nesouvisejících retrospektiv a vynoření se některých detailů a skutečností v jiné povídce než by to čtenář očekával ...
No, nasadil si mi brouka....... :gruebel: Uvidíme :D

plynak
Posts: 3010
Joined: Fri, 12. Dec 03, 08:53
x3tc

Post by plynak » Thu, 8. Mar 07, 15:30

No moje pripominka je k Ceovy pochybnosti.

Ten clovek se nejmenuje Ceo ale C E O (sí í ou). Tusim neco jako Chief executive officer, proste generalni reditel v cestine.

Uznavam, ze prelozit tohle do cestiny je takovy prekladatelsky orisek (Obavy generalniho reditele), ale uz davno jsem radil nazvy neprekldat. Proste se to nedela.

George Bush taky neni Jirka Krovi.
Intel Core i5 4590, 2 x 8GB DDR3 1600, MSI GTX 1060 Armor, Asus H97 Pro, Asus Xonar DG, Crucial MX100 128GB SSD + 1TB WD Caviar Blue, Seasonic S12G 550W, Corsair 550D, 22'' LG

Post Reply

Return to “Česky / Czech X-Forum”